Výrobce čipů NXP koupí rivala Freescale za téměř 12 miliard | E15.cz

Výrobce čipů NXP koupí rivala Freescale za téměř 12 miliard

Výrobce čipů NXP koupí rivala Freescale za téměř 12 miliard
čip (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: steve r watson via Flickr

ČTK

Nizozemský výrobce čipů NXP Semiconductors se dohodl na převzetí amerického konkurenta Freescale Semiconductor za 11,8 miliardy dolarů (zhruba 290 miliard Kč). Sloučená skupina bude mít vedoucí pozici na trzích s automobilovými a průmyslovými polovodiči.

Akcionáři společnosti Freescale obdrží za každou svou akcii 6,25 dolaru v hotovosti a 0,3521 akcie NXP. Firmy předpokládají, že transakci, která ještě vyžaduje souhlas akcionářů a regulátorů, dokončí ve druhé polovině letošního roku.

Sloučená skupina, jejíž roční tržby by se měly pohybovat kolem deseti miliard dolarů, bude podle agentury Bloomberg osmým největším výrobcem čipů na světě. Oba podniky působí ve více než 25 zemích. Freescale sídlí v texaském městě Austin, zatímco sídlo NXP se nachází v nizozemském Eindhovenu.

Společnost Freescale byla v minulosti součástí amerického výrobce mobilních telefonů Motorola, od kterého se oddělila v roce 2004. NXP byla divizí nizozemského výrobce elektroniky Philips, v samostatný podnik se změnila v roce 2006.

Heidrun Irschiková: Časem budeme mít čip jako ve Star Treku

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!