Výrobce oceli ArcelorMittal je po dvou letech znovu ziskový | E15.cz

Výrobce oceli ArcelorMittal je po dvou letech znovu ziskový

Ocelárna (ilustrační foto)
Ocelárna (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Jo Guldi via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Největší světový producent ocele ArcelorMittal ve druhém čtvrtletí poprvé po téměř dvou letech vykázal čistý zisk díky vyšším dodávkách ocele a železné rudy, které překonaly i pokles cen.

Firma, která mimo jiné vlastní přední českou ocelárnu ArcelorMittal Ostrava, však současně varovala, že za celý letošní rok bude kvůli poklesu cen ocele a železné rudy její zisk nižší, než doposud čekala.

Čistý zisk za tři měsíce do konce června činil 52 milionů dolarů (1,1 miliardy korun) ve srovnání se ztrátou 780 milionů dolarů ve stejném období loni. Příjmy stouply o 4,5 procenta na 20,7 miliardy dolarů. Zisk před zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA) stoupl o 3,7 procenta na 1,76 miliardy dolarů, zaostal však za očekáváním analytiků, kteří počítali se ziskem až 1,83 miliardy USD.

Nižší ceny železné rudy vyváží vyšší poptávka

Společnost současně snížila odhad zisku EBITDA na celý letošní rok na sedm miliard dolarů z předchozích osmi miliard dolarů. Důvodem jsou nižší ceny železné rudy. Nicméně optimistická je firma ve výhledu vývoje v Evropě a v USA, kde roste poptávka po oceli.

ArcelorMittal se na celosvětové výrobě ocele podílí zhruba šesti procenty a firma je považována za širší ukazatel zdraví globálního zpracovatelského průmyslu. Kolem dvou třetin své produkce ocele firma prodává v Evropě a Americe.

Česká firma ArcelorMittal Ostrava má i s dceřinými společnostmi 7500 zaměstnanců. Roční kapacita výroby společnosti je tři miliony tun oceli. Zhruba polovinu produkce podnik vyváží do více než 40 zemí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah