Výrobci nákladních aut nejspíš od EK schytají rekordní pokutu za kartel | E15.cz

Výrobci nákladních aut nejspíš od EK schytají rekordní pokutu za kartel

Výrobci nákladních aut nejspíš od EK schytají rekordní pokutu za kartel
(ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY-ND 2.0: Ray Forster via Flickr

ČTK

Evropští výrobci nákladních aut v čele s německým Daimlerem zřejmě dostanou od antimonopolního odboru Evropské komise nejvyšší pokutu za cenový kartel v historii EU. Tvrdí to britský list Financial Times (FT), podle kterého by Komise mohla o pokutě rozhodnout během příštích týdnů. Uložená pokuta by podle FT mohla vyskočit na více než 1,4 miliardy eur, což byl dosavadní "pokutový rekord".

Komise vede vyšetřování nezákonných cenových dohod a dohod na odkladu instalací nových zařízení ke kontrole emisí už od konce 90. let a některé automobilky o vyšetřování uvědomila ke konci roku 2014. Podle FT by výše pokuty mohla překonat dosavadní rekord 1,4 miliardy eur (asi 38 miliard korun).

Kartel předních výrobců, mezi nimiž je Daimler, Volvo, Renault, DAF, Iveco, MAN a Scania, může podle pravidel EU dostat pokutu až do deseti procent celosvětových tržeb. V roce 2012 komise uvalila dosud rekordní pokutu za kartel na trhu katodových trubic pro televizory. Předloni dostali pokutu 953 milionů eur dodavatelé kuličkových ložisek do automobilů.

Nizozemská společnost DAF si podle Financial Times odložila na možné náklady spojené s vyšetřováním 945 milionů dolarů (23 miliard korun). Daimler si připravil 672 milionů USD, Iveco 500 milionů a Volvo 444 milionů USD. MAN, který v případu figuruje jako informátor, by pokutu dostat neměl.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!