Za zavřenými dveřmi: Britové podepsali s Číňany a Francouzi dohodu o výstavbě nové jaderné elektrárny | E15.cz

Za zavřenými dveřmi: Britové podepsali s Číňany a Francouzi dohodu o výstavbě nové jaderné elektrárny

ČTK

Britská vláda dnes podepsala se zástupci vlád Francie a Číny dohodu o projektu nové britské jaderné elektrárny Hinkley Point C. Podpisový ceremoniál se odehrál za zavřenými dveřmi, což potvrzuje opatrný přístup vlády Theresy Mayové k tomuto projektu, řekl agentuře Reuters informovaný zdroj. Nové jaderné bloky v Hinkley Point má postavit francouzská elektrárenská společnost EDF s pomocí čínské státní společnosti China General Nuclear (CGN).

Vláda dohodu podepsala dva týdny poté, co s projektem dostavby komplexu Hinkley Point vyslovila souhlas. Nový konzervativní kabinet se po svém červencovém nástupu překvapivě rozhodl, že projekt ještě přezkoumá. Podpis dohody bez přítomnosti médií kontrastuje s nadšeným přístupem předchůdce Mayové Davida Camerona k čínským investorům během loňské návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Británii.

EDF podle dohody postaví první nové jaderné bloky v Británii za posledních 20 let, celkové náklady se odhadují na 18 miliard liber (562,3 miliardy korun). Francouzský podnik od roku 2009 v Hinkley Point provozuje dva bloky, které zahájily provoz v roce 1973.

Projekt rozšíření Hinkley Point o dva nové reaktory byl poprvé oznámen v roce 2007. Termín uvedení elektrárny do provozu byl ale od té doby několikrát odložen kvůli regulačním překážkám, jaderné havárii v japonské Fukušimě a zhoršení finanční situace EDF. Loni se francouzský podnik dohodl, že čínská společnost CGN do projektu vloží šest miliard liber a získá v něm třetinový podíl.

Autor: ČTK
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!