Žalobce navrhl poslat do vazby kvůli solárnímu podvodu tři lidi | E15.cz

Žalobce navrhl poslat do vazby kvůli solárnímu podvodu tři lidi

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Tři z devíti obviněných ze solárního podvodu za dvě miliardy korun navrhl žalobce poslat do vazby. Vyhověl tak návrhu protikorupční policie. Státní zástupce Radek Mezlík řekl, že je mezi nimi i jedna úřednice Energetického regulačního úřadu (ERÚ). O návrhu na vazbu rozhodne brněnský městský soud.

Kriminalisté obvinili devět lidí tento týden. Případ se týká údajného podvodného získání licence do konce roku 2010 na dvě severočeské fotovoltaické elektrárny. Záměrem pachatelů prý bylo získat vyšší cenu za výkup takto vyrobené elektřiny.

„Akceptoval jsem podnět v plném rozsahu. Návrh do vazby se týká jedné z pracovnic ERÚ, zbylí dva jsou z okruhu lidí, kteří usilovali o vylákání licencí. Mohli by ovlivňovat dosud nevyslechnuté svědky nebo i spoluobviněné,“ řekl dnes ČTK státní zástupce Radek Mezlík z brněnské pobočky Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Podotkl přitom, že právě z ERÚ pochází hodně svědků, kteří jsou vyslýchání.

Škoda stále narůstá

Policisté obvinili devět lidí ze zvlášť závažných zločinů podvodu, pokusu o podvod, zneužití pravomoci úřední osoby a přečinu maření úkolu úřední osoby z nedbalosti. Osm z nich je podle žalobce obviněno za úmyslné trestné činy a jeden za nedbalostní trestný čin. Mezi obviněnými jsou podle žalobce kvůli zneužití svých pravomocí dvě současné pracovnice a jeden bývalý zaměstnanec ERÚ. „Je to velký případ. Elektrárny se nacházejí na Chomutovsku, sídlo ERÚ je v Jihlavě a někteří obvinění jsou ze Zlínska. Je to rozsáhlá kriminalita. V příštích 20 letech by vznikla škoda 1,9 miliardy korun, kdy by každý měsíc inkasovaly elektrárny zhruba o 50 procent vyšší výkupní ceny,“ uvedl žalobce.

Současnou vzniklou škodu státní zástupce odhadl na desítky milionů korun, podle něj však stále narůstá. „Dochází totiž neustále k vyplácení vyšších částek. Dokud to nebude pravomocně rozhodnuto nebo ERÚ nedotáhne do konce obnovu řízení, není možnost to zastavit,“ dodal státní zástupce Mezlík.

Část obviněných tvoří zástupci objednavatelů a zhotovitelů elektráren. Podle kriminalistů podepsali v listopadu 2010 předávací protokoly o dokončení dvou fotovoltaických elektráren na severu Čech, přestože díla byla stále ve výstavbě. Kromě třech pracovníků ERÚ byl obviněn revizní technik, který podle policie na pokyn další obviněné osoby v prosinci 2010 provedl revizi elektráren a pak vyhotovil nepravdivé revizní zprávy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.