Zisk skupiny ČEZ klesl, uškodily mu nízké ceny elektřiny

ČEZ

ČEZ Zdroj: CTK

Daniel Beneš
Daniel Beneš
Daniel Beneš
Daniel Beneš
Vodní elektrárna Orlík
11
Fotogalerie

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ v letošním 1. čtvrtletí meziročně klesl o 13 procent na 8,7 miliardy korun. Provozní zisk EBITDA klesl zhruba o miliardu na 19 miliard korun, podle ČEZ hlavně kvůli nižším cenám elektřiny. Provozní výnosy dosáhly 52,8 miliardy korun, což bylo oproti loňsku zhruba o dvě procenta více.

Skupina navzdory poklesu zisku za čtvrtletí navýšila celoroční očekávání čistého zisku na 17 miliard korun, a to především díky prodeji akcií společnosti MOL.

Spotřeba elektřiny na distribučním území společnosti ČEZ Distribuce vzrostla v prvním čtvrtletí meziročně o 5,6 procenta, a po klimatickém a kalendářním očištění o 5,2 procenta. Podle ČEZ skokově stoupla výroba ve větrných, fotovoltaických a malých vodních elektrárnách, a to o 18 procent.

Majoritním akcionářem ČEZ je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií.

Co říkají analytici k výsledkům společnosti ČEZ

Skupina navzdory poklesu zisku za čtvrtletí upravila celoroční očekávání očištěného čistého zisku, a to především díky prodeji akcií společnosti MOL. "ČEZ upřesnil letošní výhled očištěného čistého zisku z původně stanoveného intervalu 12 až 17 miliard korun na rovných 17 miliard korun, což hodnotíme pozitivně, když jsme očekávali upřesnění výhledu k hranici 15 miliard korun," uvedl analytik Fio banky Jan Raška.

Upozornil, že ČEZ ve čtvrtletí zaúčtoval také pozitivní dopad dohody o narovnání se společností Sokolovská uhelná, jenž činil 0,7 miliardy Kč. "Tento příznivý vliv jsme nepředpokládali," dodal.

Analytik Komerční banky Richard Miřátský uvedl, že reportované výsledky jsou v souladu s výhledem společnosti na pokles ziskovosti v tomto roce, který předpokládá tvorbu ročního provozního zisku EBITDA na úrovni 52 miliard korun. "Čistý zisk mírně předčil naše i tržní očekávání avšak především vlivem jednorázových položek. Vzhledem k tomu, že výsledky nijak výrazně nevybočily z očekávání trhu, nepředpokládáme výraznou reakci ceny akcií," dodal.