Zkrachovalá papírna ve Větřní rozjela výrobu. Dodává i do Skotska | E15.cz

Zkrachovalá papírna ve Větřní rozjela výrobu. Dodává i do Skotska

Papírny (Profimedia.cz)
Papírny (Profimedia.cz)
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jihočeská společnost JIP Papírny Větřní po půl roce částečně obnovila provoz. Do práce nastoupilo 135 zaměstnanců a rozjela se výroba balicích papírů pro obalový průmysl i potravinářství. Na majetek zadluženého podniku, který dříve zaměstnával skoro 3,5 tisíce lidí, soud prohlásil 17. října konkurz. S problémy se firma potýká už pět let.

„Vyrábět budeme papír pro staronové odběratele. Zaměřujeme se na dodávky pro střední a západní Evropu. Nejvzdálenější destinace je Skotsko, nejbližší Chvalšiny, Kájov, Větřní,“ uvedl ředitel. Papírny budou dál zpracovávat i nápojové kartony. Do nové linky společnost investovala v roce 2011 a v dubnu 2012 ji uvedla do provozu, aby snížila náklady na výrobu papíru.

Starosta Antonín Krák informaci o obnovení provozu vítá. Chce s likvidátorem jednat i o případném prodeji některých objektů. „Potřebovali bychom třeba budovu pro nízkoprahové centrum pro Romy,“ řekl Krák. Zatímco v Jihočeském kraji je nezaměstnanost 6,1 procenta a na Českokrumlovsku 8,7, tak ve Větřní přesáhla 16 procent.

V papírnách pracovaly po generace celé místní rodiny. Řada lidí si po jejich krachu našla práci v nedalekém Českém Krumlově, ale také v Českých Budějovicích či Kaplici. Krajský úřad kvůli zlepšení cestování za prací zavedl do obce ranní a odpolední spoje.

JIP Papírny Větřní Autor: CC BY-SA 3.0 Jitka Erbenova WikimediaCommons
JIP Papírny Větřní (Zdroj: Wikimedia Commons)

Problémy papíren začaly v roce 2008, kdy český papírenský trh zasáhla vlna konkurzů. Začaly problémy s provozními úvěry, vysokou energetickou náročností provozu a posilováním koruny vůči euru. Dlužník hledal, jak se z krize dostat, ale potíže společnosti vyústily v úpadkovou situaci.

Věřitelé požadují po za dlužené společnosti téměř miliardu korun. Do insolvenčního řízení se jich přihlásilo 275.

Papírny ve Větřní existují od druhé poloviny 19. století
V době své největší slávy někdejší Jihočeské papírny (JIP) byly druhým největším zpracovatelem papíru v Česku. Na počátku 90. let zisk dosahoval 300 milionů korun. Společnost se závody ve Větřní, Loučovicích, Českých Budějovicích, Červené Řečici a Přibyslavicích zaměstnávala přes 3400 lidí. Privatizována byla v první vlně kuponové privatizace. Ještě v roce 2011 obrat dosahoval 2,5 miliardy korun.

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah