Zrušení těžebních limitů odbory vítají. Foldyna by vytěžil i důl ČSA | E15.cz

Zrušení těžebních limitů odbory vítají. Foldyna by vytěžil i důl ČSA

Zrušení těžebních limitů odbory vítají. Foldyna by vytěžil i důl ČSA
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Rasch Jan/Euro

ČTK

Rozhodnutí vlády prolomit těžební limity v lomu Bílina vyvolalo rozporné reakce. Kabinet jednoznačně podpořil předák odborářů Josef Středula nebo poslanec vládní ČSSD za Ústecký kraj Jaroslav Foldyna. Lidovci, kteří jsou taktéž součástí vládní koalice, schvalují prolomení limitů za určitých podmínek. Proti se vyslovil ústecký poslanec opoziční TOP 09 Michal Kučera, místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek nebo senátor za Stranu zelených Václav Láska.

Ministři schválili variantu, kterou navrhl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Počítá s budoucím rozšířením těžby v Bílině, ale také s postupným utlumením těžby na lomu ČSA. Budoucí vlády se ale budou moci k rozhodnutí o ČSA vrátit.

„Jsem přesvědčen, že je to dobré rozhodnutí. Jen se ptám, proč je polovičaté? A co důl ČSA?“ reagoval na dotaz Foldyna, který prolomení limitů dlouhodobě podporuje. Prolomení limitů na dole ČSA by nejspíš vedlo ke zbourání obcí Horní Jiřetín a Černice.

Lidovci souhlasili s prolomením limitů za podmínky, že vytěžené uhlí budou využívat přednostně teplárny. „Dalším naším požadavkem bylo férové nakládání s prostředky na rekultivaci,“ uvádí v tiskové zprávě ministr zemědělství a první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Podle představitelů opoziční TOP 09 vláda rozhodla špatně. „My jsme dlouhodobě proti prolomení limitů. Nemyslíme si, že by si naše krajina dál zasloužila další drancování a poškozování,“ řekl novinářům místopředseda strany Miroslav Kalousek.

Václav Láska: Uhlí z limitů nepotřebujeme, stát na tom prodělá, místním to ublíží

Poslanec Kučera zvolený za Ústecký kraj dodal, že rozhodnutí vlády je lhostejné vůči zájmům regionu. „Pokud by ministři řešili něco jiného než jak zalátat díry v rozpočtu, nemohli by se rozhodnout byť jen pro částečné prolomení těžebních limitů,“ uvedl Kučera v prohlášení pro média.

Proti limitům dlouhodobě vystupuje také senátor za Stranu zelených Václav Láska. „Uhlí z limitů nepotřebujeme, stát na tom prodělá, místním to ublíží,“ řekl Láska. Prolomením dříve schválených limitům podle Lásky vláda sebrala lidem jistotu.

Českomoravská konfederace odborových svazů podle svého předáka Středuly rozhodnutí vlády vítá. „Je to logické rozhodnutí, které jde správným směrem. Důležité je hlavně pro budoucnost českého teplárenství,“ řekl. Kabinet podle něj měl ale stejně postupovat i u lomu ČSA. „Zbytečně se vyčerpal potenciál příprav. Jakákoli příští vláda bude znovu muset provést analýzy,“ uvedl.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!