Ranní check: České dráhy vrší dluhy, valná hromada ČEZ nabídla vzdor

Zdroj: Tomeš Michael / E15

Dobré ráno! Je 177. den roku, svátek má Ivan. V tento den v roce 2013 byl Jiří Rusnok jmenován prezidentem Milošem Zemanem předsedou úřednické vlády po pádu kabinetu Petra Nečase.

Podívejte se na přehled nejdůležitějších událostí posledních hodin.

✅ Když se chlebíček zajídá. Valná hromada ČEZ servíruje koktejl nedůvěry a vzdoru

Je to největší česká energetická firma, které se přímo týká nejdůležitější investiční rozhodnutí v historii České republiky. Přesto na valnou hromadu ČEZ nedorazilo více akcionářů než před rokem. Někteří z nich deklarovali, že odmítají dál volit vládní koalici .

✅ České dráhy vrší dluhy. Vydaly dluhopisy za osm miliard, uvažují i o vysokých úvěrech

Největší tuzemský železniční dopravce si dopřál významnou finanční injekci. České dráhy emitovaly dluhopisy v hodnotě osm miliard korun s pevnou úrokovou sazbou 5,5 procenta ročně a pětiletou splatností. Emisi zajišťovaly Česká spořitelna, Komerční banka a UniCredit Bank. Získané prostředky dráhy použijí mimo jiné na investice do modernizace vlakové flotily, aby cestujícím dopřály avizovanou „revoluci na kolejích“, uvedl pro e15 generální ředitel drah Michal Krapinec.

Pusťte si rozhovor s ředitelem nakladatelství Albatros v pořadu FLOW:

Video placeholde
Rozhovor pro FLOW s Václavem Kadlecem o knižním trhu • e15

✅ Zkrachovalá Liberty Steel investory zrovna neláká. Proč by měli být případní kupci obezřetní?

Ostravská huť Liberty na sebe minulý týden podala insolvenční návrh a v pátek soud rozhodl o úpadku. Končí tak měsíce nejistot a sporů, které začala odstávka jedné ze dvou vysokých pecí loni v říjnu. Ocelárny jsou konečně k mání a podle vlády zatím projevili vážný zájem dva uchazeči. Prodej ale nebude vůbec jednoduchý. Zmapovali jsme největší překážky, se kterými se potenciální investoři budou muset potýkat. 

✅ V Dolních Chabrech začala vyrůstat nová čtvrť. Kromě bytů nabídne i sportoviště a služby

Výstavbu další části nové rezidenční čtvrti budované v Dolních Chabrech v Praze 8 zahájila v těchto dnech developerská společnost Star Group. Investice do projektu, navazujícího na čtyři etapy realizované na severním okraji metropole během let 2014 až 2021, dosáhne dvou miliard korun.

Stane se dnes:

  • Proběhne vyhlášení vítězů celostátní soutěže Česká dopravní stavba 2023.
  • První přílet nové letecké linky z Tel Avivu do Karlových Varů.
  • Očekává se návrat čínské sondy z Měsíce na Zemi.
  • Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku vynese verdikt v případu Ukrajina vs. Rusko, který se týká Krymského poloostrova.