Čínský majitel musí zachraňovat Pivovary Lobkowicz. Premiot stále nezačal splácet | e15.cz

Ranní check: Čínský majitel musí zachraňovat Pivovary Lobkowicz. Premiot stále nezačal splácet

Pivo Vévoda z Pivovarů Lobkowicz
Pivo Vévoda z Pivovarů Lobkowicz
• 
ZDROJ: Pivovary Lobkowicz

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Dobré ráno! Je 83. den roku, svátek má Gabriel. V tento den v roce 1989 ztroskotal u břehů Aljašky tanker Exxon Valdez, který způsobil rozsáhlou ekologickou havárii.

Přečtěte si nejdůležitější zprávy posledních hodin.

✅ Vláda ladí úsporný balíček: Jaké návrhy mají největší šanci?

Nejpozději koncem dubna plánuje ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) představit nepopulární kroky pro snížení rozpočtových schodků o 70 miliard korun. Úspory ve výdajích státu i opatření na posílení jeho příjmů pocítí drtivá většina občanů. Může se jich týkat růst cen zboží po spojení snížených sazeb DPH, zrušení daňových výjimek nebo ukončení podpory stavebního spoření. Návrhů je přes šedesát včetně loňských doporučení Národní ekonomické rady vlády (NERV). E15 zmapovala šance nejsledovanějších záměrů na schválení.

Miliardář Štěpánek: Některé autodíly radši vůbec nevyrobíme, jinak bychom prodělali

V českém autoprůmyslu je dusno. Inflace i přechod na výrobu elektromobilů dostává automobilky a dodavatele pod silný tlak. „Jen na elektřině jsme si loni připlatili meziročně o více než dvacet milionů, i když jsme šetřili, jak šlo. Od české vlády jsme dostali pomoc asi 450 tisíc. Na mzdách jsme zaplatili o jedenáct procent více. Jestli se dostaneme na třetinový zisk z roku 2021, budeme rádi,“ říká Kvido Štěpánek, jeden z nejbohatších Čechů a majitel firmy Isolit-Bravo

Premiot ukázal čísla, klíčová dcera vydala dluhopisy za více než 700 milionů

Od termínu, kdy měly některé firmy z realitní a investiční skupiny Premiot splatit své závazky vůči majitelům dluhopisů v řádu stovek milionů korun, uběhly již téměř tři měsíce. Skupina nejenže nezaplatila, ale navíc s investory příliš nekomunikuje. Novinkou je, že hodlá svolat schůzi majitelů dluhopisů a v obchodním rejstříku se zpožděně objevily účetní výkazy klíčové dceřiné firmy, která dluží nejvíce peněz po splatnosti.      

Čínský Citic musel do ztrátových Pivovarů Lobkowicz nalít 350 milionů

Jedna z nejméně úspěšných čínských investic v Česku svému majiteli nepřestává přidělávat vrásky. Pivovarnická skupina Lobkowicz v roce 2021 prodělala dalších více než sto milionů korun a její čínský vlastník Citic Europe Holdings jí tak musel poskytnout finanční injekci ve výši 350 milionů korun. Informace vyplývá z nově zveřejněné předloňské výroční zprávy.    

Stane se dnes:

  • Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová na návštěvě Jižní Koreje, doprovází ji početná podnikatelská mise.
  • Končí dvoudenní summit EU. Lídři sedmadvacítky jednají o pomoci Ukrajině nebo o reformě energetického trhu.
Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah