Ranní check: Odbory vyhlásily pohotovost kvůli škrtům, chemička Venator zbankrotovala

Společnost Venator Materials vstoupila na newyorskou burzu v roce 2017.

Společnost Venator Materials vstoupila na newyorskou burzu v roce 2017. Zdroj: Reuters

Dobré ráno! Je 136. den roku, svátek má Přemysl. V tento den v roce 1868 byl položen základní kámen Národního divadla.

Přečtěte si nejdůležitější zprávy posledních hodin.

✅ Colt hrne na trh bondy za miliardy

Zbrojařská skupina Colt CZ chystá nadílku investorům. Na trh hodlá poslat balík dluhopisů v objemu až tří miliard korun splatných za sedm let. Výnos investice navázala na momentální vývoj tržních úrokových sazeb. Konečný výtěžek tak bude záležet na tom, jakou strategii zvolí Česká národní banka v budoucím boji se stále palčivou inflací. Podle znalců si firma emisí bondů připravuje prostor pro další akvizice. Novou emisi schválil v květnu regulátor.

✅ Britská chemička Venator vyhlásila bankrot

Britská chemička Venator Materials vyhlásila ve Spojených státech bankrot, informuje agentura Reuters. Do firmy od loňského roku investoval fond z finanční skupiny J&T i známý investor Michal Šnobr, k nimž se později přidaly stovky drobných burziánů z České republiky a ze Slovenska. Šnobr E15 řekl, že nyní společně s J&T studují zveřejněný restrukturalizační plán a že vůči Venatoru budou vystupovat z pozice věřitele.

✅ Odbory vstoupily do stávkové pohotovosti

Odborové svazy vyhlásily kvůli vládnímu konsolidačnímu balíčku s okamžitou platností stávkovou pohotovost. Vláda s odbory nevede seriózní sociální dialog, prohlásil předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Středula vyzval k zapojení do stávkové pohotovosti i nezávislé odborové svazy. Své výhrady proti úspornému balíčku chtějí odboráři podrobněji představit v úterý. Podle Středuly nicméně průměrnou rodinu připraví v souhrnu o více než sto tisíc korun ročně.

✅ Turky čeká druhé kolo prezidentské volby

Turci budou muset za dva týdny opět k volebním urnám. Stávající prezident Recep Tayyip Erdoğan v prvním kole hlasování jen těsně nezískal nadpoloviční většinu hlasů. Jeho vyzyvatel, kandidát sjednocené opozice Kemal Kiliçdaroğlu, půjde do druhého kola se ziskem 44,9 procenta hlasů.

Stane se dnes:

  • Koná se dvoudenní Kodaňský summit pro demokracii, vystoupí český prezident Pavel i ukrajinský prezident Zelenskyj
  • V Bruselu budou jednat ministři financí zemí EU
  • ČSOB zveřejní hospodářské výsledky za první čtvrtletí
  • Českomoravská konfederace odborových svazů představí dopady vládního balíčku na rodiny