Josef Středula: Názory a priority prezidentského kandidáta levice | E15.cz

Josef Středula: Odborový předák sbírá podpisy, usiluje o vyšší platy

Dominika Odvárková, swp

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Znovuzvoleného předsedu Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středulu k prezidentské kandidatuře vyzval Miloš Zeman. Středula dlouhodobě sympatizuje s levicovou politikou a bývá často spojován se sociální demokracií. Pravidelně se vyjadřuje k české ekonomice, během pandemie bojoval třeba za vyšší nemocenskou. Nikdy nebyl členem KSČ.

„Věřím, Pepo, že tuto výzvu přijmeš,“ řekl Středulovi současný prezident na dubnovém sjezdu ČMKOS. O několik dní později velký milovník opery, Josef Středula skutečně sběr padesáti tisíc podpisů zahájil – nechat se navrhnout poslanci nebo senátory nechce.

Video: Miloš Zeman vyzývá Josefa Středulu ke kandidatuře.

Video se připravuje ...

Válka na Ukrajině

V souvislosti s válkou na Ukrajině Středula tematizuje především práci s uprchlíky. Jako jednu z priorit uvádí zachování důstojnosti příchozích, kteří by neměli být vnímáni jako levná pracovní síla. Vláda by podle něj měla už v přijímacích formulářích zjišťovat jejich kvalifikaci a minulou profesi, aby jim následně mohla rychle a flexibilně nabízet adekvátní pracovní pozice.

Odborové organizace také ukrajinským pracovníkům nabízejí členství ve svých řadách a po ministerstvu práce a sociálních věcí požadují ukrajinský překlad pracovní legislativy. Varují před zneužíváním uprchlíků a volají po zákazu jejich zaměstnávání pracovními agenturami, aby se předešlo „mafiánským praktikám“.

Inflace, boj o platy a sociální politika

Středula kritizuje celý soubor vládních opatření Deštník proti drahotě. „Valorizace penzí je automatická ze zákona, na tom nemají ministři žádnou zásluhu. Když vezmu matky či otce na rodičovské, tak místo aby přídavek automaticky rostl podle inflace, vláda jenom zrychlila jeho vyplácení,“ řekl pro Deník.

Nelíbí se mu ani administrativní náročnost pětitisícového příspěvku na děti do 18 let. Cestu vidí spíše ve valorizaci stávajících dávek.

Coby odborový předák již několik měsíců tlačí na vládu s navýšením platů státních zaměstnanců. V průběhu června některé odbory kvůli dílčím neúspěchům v jednání zahájily stávkovou pohotovost. Dlouhodobě bojuje také za zvýšení minimální mzdy. Nevěří ani v připravenost České republiky na energetickou krizi, která je jedním z významných proinflačních tlaků.

Důchodová reforma

Nespokojený je i s aktuální výší starobních důchodů. Jako zásadní vnímá rozdíl mezi platbami zaměstnanců a OSVČ, systém je podle něj nutné udržet na silném solidárním principu. „Nikdo si však nemůže myslet, že  za minimální platby do systému bude dostávat vysoké plnění. Stanovení minimálního důchodu v tomto prostředí není možné,“ uvedl v rozhovoru pro deník E15.

S loňským návrhem reformy penzí ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) odbory také nesouhlasily. Chyběla jim především jasná vize na příjmové straně rozpočtu. Středula také trvá na legislativní záruce, že po uvedení reformy do praxe nebude nikdo dostávat méně než dnes.

Názory na COVID-19

Během pandemie podporoval zvýšení ošetřovného a vyzdvihoval německý model nemocenské ve výši sta procent mzdy. Nesouhlasil s dočasným zmrazením platů většiny státních zaměstnanců, problém naopak nevidí v povinném očkování proti koronaviru u vybraných profesí.

„Je zajímavé, že povinné očkování proti zhruba deseti nemocem platí pro konkrétní profese již roky a nikdo ho nezpochybnil,“ uvedl v pořadu K věci pro CNN Prima News

Rozhovor s Josefem Středulou pro Prostor X: Jako prezident chci navázat na Havla i Zemana, ale budu aktivnější, oslovit můžu všechny voliče

Video se připravuje ...
Prostor X: Rozhovor s Josefem Středulou

Podpora kandidáta pro prezidentské volby

Jako důležitou vnímá Středula oporu v samotných odborářích. Ty požádal o podporu již dříve s tím, že o jejich hlasy „extrémně stojí“. Hromadné předkládání podpisových archů přímo v základních odborových organizacích ale neplánuje.

Se sběrem podpisů mu naopak pomáhá spolek Mladých sociálních demokratů v čele s Lukášem Ulrychem. Dalšími lidmi z prostředí ČSSD ve Středulově okolí jsou například bývalá mediální spolupracovnice expremiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) Hana Kosová nebo člen představenstva společnosti Cíl, kterou ČSSD vlastní, Jan Korf. 

Sponzoři prezidentské kampaně

Šéfem Středulovy kampaně je dlouholetý hradní protokolář Miroslav Sklenář, který během své patnáctileté kariéry pracoval pro všechny dosavadní české prezidenty, nejdéle pro Václava Havla. Je také jednatelem spolku Přátel Miloše Zemana, jež vešel ve známost v roce 2018 vedením masivní kampaně na podporu nynější hlavy státu.

Současně stojí Sklenař v čele spolku Společně pro lidi. Jeho úkolem je Středulovu kampaň zastřešit, na čemž spolupracuje i s brněnskou PR agenturou Red Elephant.

Josef Středula a odbory

Středula se po listopadu 1989 podílel na přeměně Revolučního odborového hnutí (ROH) ve standardní odbory. Jako zaměstnanec Vítkovických železáren se v roce 1990 ve 22 letech stal místopředsedou základní organizace odborů.

V roce 1991 byl zvolen jako člen do rady OS KOVO a od roku 1993 působil jako místopředseda svazu. V době, kdy Středula stál v čele svazu KOVO, se profiloval jako výrazný kritik pravicových vlád. Od roku 2014 je předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS).

Funkci předáka ČMKOS již dvakrát obhájil, naposledy v dubnu 2022.

Volební průzkumy

Podle dosavadních volebních průzkumů Josef Středula zatím neoslovil zdaleka tolik voličů jako dva největší favorité prezidentských voleb Petr Pavel a Andrej Babiš. Společně s dalšími známějšími osobnostmi jako Danuše Nerudová anebo Pavel Fischer se Středula řadí k výraznějším kandidátům, o nichž dle průzkumů řada voličů uvažuje. Fischer ani Babiš svou kandidaturu zatím letos definitivně nepotvrdili. Velké šance na úspěch Středulovi nicméně nedávají ani sázkáři.

Další kandidáti pro prezidentské volby 2023

Do prezidentských voleb se kromě Středuly chystají také podnikatelé Karel Diviš, Tomáš BřezinaKarel Janeček, armádní generál ve výslužbě Petr Pavel, bývalá rektorka Mendelovy univerzity, ekonomka Danuše Nerudová, senátor Marek Hilšer, lékař a bývalý rektor UK Tomáš Zima či manažerka se zkušenostmi z vedení ERÚ Alena Vitásková. Spekuluje se též o bývalém premiérovi Andreji Babišovi a senátorovi Pavlu Fischerovi.

Kandidáti na prezidenta 2023 přehledně >>>

Josef Středula
Datum narození 12. listopadu 1967
Povolání Předseda ČMKOS
Vzdělání Střední průmyslová škola strojnická v Opavě
Oficiální oznámení kandidatury 5. května 2022

Autor: Dominika Odvárková, swp

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Volba prezidenta

V lednu 2023 proběhnou v České republice prezidentské volby. Termín voleb vyhlásil předseda Senátu Miloš Vystrčil.

Do voleb se postupně přihlásili mnozí kandidáti na prezidenta. Patří mezi ně například bývalý elitní generál Petr Pavel, ekonomka Danuše Nerudová, šéf odborů Josef Středula, nebo senátor Marek Hilšer. S oznámením kandidatury dosud váhá bývalý premiér Andrej Babiš anebo senátor Pavel Fischer. Mezi zájemci o Hrad figuruje i bývalý rektor UK Tomáš Zima, manažerka Alena Vitásková nebo podnikatelé Karel Janeček, Karel Diviš a Tomáš Březina.

Agentury pravidelně zveřejňují volební průzkumy. Kurzy na výhru jednotlivých kandidátů průběžně upravují i sázkové kanceláře. Jak volit? Češi mohou v prezidentských volbách volit i mimo své trvalé bydliště či dokonce ze zahraničí pomocí voličského průkazu.

Volební systém prezidentských voleb počítá s tím, že se o budoucí hlavě státu rozhodne v jednom, nebo ve dvou kolech. K hlasování jsou zapotřebí platné volební lístky. Většina občanů odvolí ve volebních místnostech před volební komisí. Prezidentské volby mají v ČR tradičně vysokou volební účast.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery