Josef Středula: Názory, program a odstoupení z kandidatury | e15.cz
M A

Prezidentské volby

Odborový předák Josef Středula odstoupil z kandidatury na prezidenta

Dominika Odvárková, swp, ani

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Znovuzvoleného předsedu Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středulu k prezidentské kandidatuře vyzval Miloš Zeman. Středula dlouhodobě sympatizuje s levicovou politikou a bývá často spojován se sociální demokracií. Pravidelně se vyjadřuje k české ekonomice, během pandemie bojoval třeba za vyšší nemocenskou. Nikdy nebyl členem KSČ. Behem prezidentské superdebaty na České televizi z kandidatury na prezidenta odstoupil.

Josef Středula odstoupil z kandidatury na prezidenta

„Vždy mi na prvním místě záleželo na zájmech občanů a na republice samotné. Koho chceme jako prezidenta? Komunistického udavače, navíc stojícího před soudem? Komunistického rozvědčíka? Já tedy ne. S tím se nesmířím. Proto jsem se rozhodl odstoupit z prezidentské kandidatury a podpořit jedinou pro mě přijatelnou kandidátku z vámi favorizované trojice, a to profesorku Danuši Nerudovou.“

Středula své odstoupení ohlásil namísto závěrečného slova kandidátů na konci takzvané superdebaty na České televizi. Moderátora požádal o zrušení limitu třiceti vteřin, který dostali ostatní kandidáti pro svojí řeč. Zdůvodnil to tak, že se jedná o jiný typ oznámení. Danuše Nerudová Josefa Středulu následně objala, ve své řeči se však k události dále nevyjádřila.

Výzva Miloše Zemana ke kandidatuře

„Věřím, Pepo, že tuto výzvu přijmeš,“ řekl Středulovi současný prezident na dubnovém sjezdu ČMKOS. O několik dní později velký milovník opery, Josef Středula skutečně sběr padesáti tisíc podpisů zahájil – nechat se navrhnout poslanci nebo senátory původně odmítal, nakonec si jimi však kandidaturu přece jen pojistil, byť potřebného počtu popisů od občanů dosáhl. 

Video: Miloš Zeman vyzývá Josefa Středulu ke kandidatuře.

Video se připravuje ...

Válka na Ukrajině

V souvislosti s válkou na Ukrajině Středula tematizuje především práci s uprchlíky. Jako jednu z priorit uvádí zachování důstojnosti příchozích, kteří by neměli být vnímáni jako levná pracovní síla. Vláda by podle něj měla už v přijímacích formulářích zjišťovat jejich kvalifikaci a minulou profesi, aby jim následně mohla rychle a flexibilně nabízet adekvátní pracovní pozice.

Odborové organizace také ukrajinským pracovníkům nabízejí členství ve svých řadách a po ministerstvu práce a sociálních věcí požadují ukrajinský překlad pracovní legislativy. Varují před zneužíváním uprchlíků a volají po zákazu jejich zaměstnávání pracovními agenturami, aby se předešlo „mafiánským praktikám“.

Obecně Středula vyzývá k pomoci Ukrajině, podporuje návštěvy Kyjeva a tvrdí, že by se Česko mělo zapojit do poválečné obnovy Ukrajiny. „Ukrajina se brání agresi putinovského Ruska a je naší povinností ji pomáhat v maximální možné míře. Pokud by to bezpečnostní situace dovolila a já byl prezidentem, určitě bych za Volodymyrem Zelenskym vyrazil,“ uvedl Středula v anketě pro deník E15.

Inflace, boj o platy a sociální politika

Středula kritizuje celý soubor vládních opatření Deštník proti drahotě. „Valorizace penzí je automatická ze zákona, na tom nemají ministři žádnou zásluhu. Když vezmu matky či otce na rodičovské, tak místo aby přídavek automaticky rostl podle inflace, vláda jenom zrychlila jeho vyplácení,“ řekl pro Deník.

Středula v anketě pro deník E15 řekl, že by vláda měla nejvíce pomáhat lidem, kterým inflace znehodnocuje výplaty a úspory. „Do inflace se nejvíce promítají nákladové tlaky, v důsledku zdražování energií. Vláda by proto měla daleko více využívat zákon o cenách, a u přesně daných komodit nastavit maximální cenu,“ dodal.

Nelíbí se mu ani administrativní náročnost pětitisícového příspěvku na děti do 18 let. Cestu vidí spíše ve valorizaci stávajících dávek.

Coby odborový předák již několik měsíců tlačí na vládu s navýšením platů státních zaměstnanců. V průběhu června některé odbory kvůli dílčím neúspěchům v jednání zahájily stávkovou pohotovost. Dlouhodobě bojuje také za zvýšení minimální mzdy. Nevěří ani v připravenost České republiky na energetickou krizi, která je jedním z významných proinflačních tlaků.

Důchodová reforma

Nespokojený je i s aktuální výší starobních důchodů. Jako zásadní vnímá rozdíl mezi platbami zaměstnanců a OSVČ, systém je podle něj nutné udržet na silném solidárním principu. „Nikdo si však nemůže myslet, že  za minimální platby do systému bude dostávat vysoké plnění. Stanovení minimálního důchodu v tomto prostředí není možné,“ uvedl v rozhovoru pro deník E15.

S loňským návrhem reformy penzí ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) odbory také nesouhlasily. Chyběla jim především jasná vize na příjmové straně rozpočtu. Středula také trvá na legislativní záruce, že po uvedení reformy do praxe nebude nikdo dostávat méně než dnes.

Energetika

Středula se v tomto ohledu zdráhá vládu kritizovat. „Vláda mohla pomoci rychleji, ale nebudu ji za to kritizovat. Slabá je stále pomoc podnikům. Musíme nastavit bezpečnější mix energetických zdrojů, abychom v budoucnu nebyli tak zranitelní. Žádné opatření ale nebude stoprocentní v případě, kdy vypukne válka a v jejím důsledku energetická krize,“ uvedl v anketě pro deník E15. 

Demonstrace proti vládě

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) včele s předsedou Josefem Středulou uspořádala 8. října demonstraci proti chudobě s názvem „Pět minut po dvanácté" kvůli údajně nedostatečné reakci vlády na inflaci a její sociální dopady.

Zatímco Středula původně plánoval v demonstracích pokračovat, v polovině října oznámil, že spolu s odbory prozatím žádnou další demonstraci neplánují.

Názory na COVID-19

Během pandemie podporoval zvýšení ošetřovného a vyzdvihoval německý model nemocenské ve výši sta procent mzdy. Nesouhlasil s dočasným zmrazením platů většiny státních zaměstnanců, problém naopak nevidí v povinném očkování proti koronaviru u vybraných profesí.

„Je zajímavé, že povinné očkování proti zhruba deseti nemocem platí pro konkrétní profese již roky a nikdo ho nezpochybnil,“ uvedl v pořadu K věci pro CNN Prima News

Rozhovor s Josefem Středulou pro Prostor X: Jako prezident chci navázat na Havla i Zemana, ale budu aktivnější, oslovit můžu všechny voliče

Video se připravuje ...
Prostor X: Rozhovor s Josefem Středulou

Podpora kandidáta pro prezidentské volby

Jako důležitou vnímá Středula oporu v samotných odborářích. Ty požádal o podporu již dříve s tím, že o jejich hlasy „extrémně stojí“. Hromadné předkládání podpisových archů přímo v základních odborových organizacích ale neplánoval.

Kromě odborářů má Středula významnou podporu i od Miloše Zemana. Na začátku listopadu se Středula setkal se Zemanem a následně na svém twitterovém účtu poděkoval za přijetí a za Zemanovu podporu. 

Se sběrem podpisů mu naopak pomáhal spolek Mladých sociálních demokratů v čele s Lukášem Ulrychem. Dalšími lidmi z prostředí ČSSD ve Středulově okolí jsou například bývalá mediální spolupracovnice expremiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) Hana Kosová nebo člen představenstva společnosti Cíl, kterou ČSSD vlastní, Jan Korf. Přestože sbíral podpisy, svou kandidaturu si Josef Středula raději pojistil hlasy 11 senátorů.

Sponzoři prezidentské kampaně

Šéfem Středulovy kampaně je dlouholetý hradní protokolář Miroslav Sklenář, který během své patnáctileté kariéry pracoval pro všechny dosavadní české prezidenty, nejdéle pro Václava Havla. Je také jednatelem spolku Přátel Miloše Zemana, jež vešel ve známost v roce 2018 vedením masivní kampaně na podporu nynější hlavy státu.

Současně stojí Sklenař v čele spolku Společně pro lidi. Jeho úkolem je Středulovu kampaň zastřešit, na čemž spolupracuje i s brněnskou PR agenturou Red Elephant.

Josef Středula a odbory

Středula se po listopadu 1989 podílel na přeměně Revolučního odborového hnutí (ROH) ve standardní odbory. Jako zaměstnanec Vítkovických železáren se v roce 1990 ve 22 letech stal místopředsedou základní organizace odborů.

V roce 1991 byl zvolen jako člen do rady OS KOVO a od roku 1993 působil jako místopředseda svazu. V době, kdy Středula stál v čele svazu KOVO, se profiloval jako výrazný kritik pravicových vlád. Od roku 2014 je předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS).

Funkci předáka ČMKOS již dvakrát obhájil, naposledy v dubnu 2022.

Volební průzkumy

Podle volebních průzkumů Josef Středula zatím neoslovil zdaleka tolik voličů jako největší favorité prezidentských voleb Petr Pavel, Danuše Nerudová a Andrej Babiš. Společně s dalšími známějšími osobnostmi jako Pavel Fischer nebo Marek Hilšer se Středula řadí k výraznějším kandidátům. Velké šance na úspěch Středulovi nedávají ani sázkáři.

Další kandidáti pro prezidentské volby 2023

Do prezidentských voleb se kromě Středuly chystají také podnikatelé armádní generál ve výslužbě Petr Pavel, bývalá rektorka Mendelovy univerzity, ekonomka Danuše Nerudová, senátoři Pavel Fischer a Marek Hilšer nebo lékař a bývalý rektor UK Tomáš Zima. Kandidaturu na prezidenta potvrdil i bývalý premiér Andrej Babiš. Kandidovat bude také podnikatel Karel Diviš a poslanec SPD Jaroslav Bašta.

Kandidáti na prezidenta 2023 přehledně >>>

Josef Středula
Datum narození 12. listopadu 1967
Povolání Předseda ČMKOS
Vzdělání Střední průmyslová škola strojnická v Opavě
Oficiální oznámení kandidatury 5. května 2022
Podpisy pro kandidaturu 11 senátorů

 

Kdo je Josef Středula (video)

Video se připravuje ...
Kandidáti na prezidenta: Josef Středula

Autor: Dominika Odvárková, swp, ani

Prezidentské volby 2023

V roce 2023 bude Česko volit nového prezidenta.

ONLINE Výsledky voleb Termín voleb Kandidáti na prezidenta Volební průzkumy Kurzy sázkařů Volební kalkulačka Volební místnosti Debaty - TV program Jak volit Volební lístky Volební spoty Voličský průkaz Volební účast Volební komise Podpisy Petr Pavel Andrej Babiš Danuše Nerudová Marek Hilšer Pavel Fischer Tomáš Zima Karel Diviš Jaroslav Bašta

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Volba prezidenta

Termín voleb a volební systém

Prezidentské volby pokračují, chystá se druhé kolo, kde se proti sobě postaví Andrej Babiš a Petr Pavel. Souhrnný článek o systému prezidentských voleb, mandátu prezidenta a přesném termínu konání prvního a druhého kola najdete na stránkách E15.cz zaměřujících se na prezidentské volby 2023.

Kandidáti na prezidenta

Projděte si náš obecný článek Prezidentští kandidáti 2023, jenž pokrývá všechny oznámené kandidáty. Zajímají vás názory, volební programy a okolnosti kandidatury jednotlivých uchazečů o Hrad? Deník E15 vypracoval podrobné medailónky následujících prezidentských kandidátů:

Andrej Babiš | Jaroslav Bašta | Karel Diviš | Pavel Fischer | Marek Hilšer | Danuše Nerudová | Petr Pavel | Tomáš Zima

Výsledky voleb

Sledujte průběžné, aktuální výsledky kandidátů na prezidenta. Výsledky voleb 2023 a průběh sčítání hlasů můžete sledovat v našem online přenosu. Podívejte se na předběžné a posléze i konečné výsledky prvního kola prezidentských voleb 2023. Server E15.cz vám dále nabídne předběžné i kompletní, definitivní výsledky druhého kola prezidentské volby.

Volební průzkumy a sázkové kurzy

Na stránkách webu E15.cz naleznete také pravidelně aktualizované volební průzkumy a preference jednotlivých kandidátů. Podívejte se i na průběžné kurzy sázkových kanceláří pro prezidentské kandidáty.

Debaty kandidátů

Mnozí voliči se ve finále rozhodují na základě toho, jak si kandidáti vedou v předvolebních debatách. Připravili jsme pro vás přehledný televizní program prezidentských debat, z něhož se snadno dozvíte, kdy se budou debaty kandidátů na prezidenta vysílat.

Volební kalkulačka

Jaké mají kandidáti na prezidenta 2023 názory a preference? Jaké mají priority? Co říká jejich volební program? V čem se shodují a v čem naopak rozcházejí dosavadní favorité prezidentských voleb Danuše Nerudová a Petr Pavel? Jaký je jejich názor na českou vládu, pomoc Ukrajině, a jaký mají postoj k Rusku? Jak by vláda podle nich měla řešit inflaci a energetickou krizi? Co říkají na zvyšování daní? Koho by s sebou vzali na Hrad a koho by preferovali v radě ČNB a na Ústavním soudu? Prozradí vám to naše názorová volební kalkulačka pro prezidentské volby 2023.

Voličský průkaz

Pokud se chystáte volit mimo trvalé bydliště, nezapomeňte si vyřídit volební průkaz. Na stránkách E15.cz se dočtete, kdy a jak o voličský průkaz žádat, ale i co k voličskému průkazu potřebujete, nebo kdy vám přijde na adresu vašeho přechodného bydliště.

Jak volit

Jak správně volit, aby byl váš hlas ve volbě prezidenta 2023 platný? Jak zjistíte, kde máte volit? Kdo může volit? Kde naleznete vaši volební místnost a kde leží váš volební okrsek? Jak použít volební lístky při volbě prezidenta? Co s sebou ve volební místnosti potřebujete? Kdy je hlasovací lístek neplatný? Jak se stát členem volební komise? Přečtěte si náš návod jak volit prezidenta 2023.

Volební účast

Prezidentské volby patří v Česku k těm nejpopulárnějším. Na E15.cz najdete srovnání historické volební účasti nejen pro prezidentské volby.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery