Josef Středula | Bude z něho prezident? Má šanci zaujmout levici | E15.cz

Josef Středula chce kandidovat na prezidenta. Odborový předák sbírá podpisy občanů

fry, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Staronový předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula na Twitteru potvrdil, že bude sbírat podpisy občanů nutné ke kandidatuře na prezidenta České republiky. Ke kandidatuře potřebuje nasbírat padesát tisíc podpisů. Středulu už dříve v kandidatuře na hlavu státu podpořil prezident Miloš Zeman.

Ke kandidatuře na prezidenta jsou podle Středuly významné i hlasy odborářů. „Stojím v první řadě o vaše hlasy, hlasy členů ČMKOS,“ řekl odborový předák. Odboráře již dříve požádal o podporu s tím, že o jejich hlasy „extrémně stojí“.

Prezidentské volby přehledně: kdy se budou konat a kdo může kandidovat >>>

„Je to i na našich členech. Oni rozhodnou svými podpisy, pokud zváží, že se o takovou funkci mohu ucházet,“ řekl tehdy  Středula. Nepovažuje za automatické, že potřebný počet podpisů ke kandidatuře získá jen od odborářů. „Jako předseda ČMKOS si nemohu dovolit oslovovat odborové organizace. To je doména odborových svazů. Jestli k tomu přistoupí, to je na jejich volbě,“ odpověděl šéf centrály na dotaz, zda plánuje podpisové archy předložit přímo v základních odborových organizacích ve firmách či institucích. Středulovu kandidaturu podpořila i jeho rodina. „Žena mi řekla, že bude vždy stát za mnou, ať se rozhodnu jakkoli,“ sdělil Středula pro idnes.cz.

Ke kandidatuře je potřeba 50 tisíc podpisů. Odborový předák novinářům řekl, že nepůjde za poslanci či senátory, aby ho za kandidáta navrhli.

Stávající prezident Miloš Zeman přemlouval Středulu, ať kandiduje na Hrad: „Věřím, Pepo, že tuto výzvu přijmeš.“

Video se připravuje ...

Šanci zaujmout má, shodují se politologové

Největší šanci zaujmout má Středula u levicově orientovaných voličů či seniorů, míní politologové. Záleží ale také na tom, jakou by měl kampaň a jak by se v roli prezidentského kandidáta prezentoval. V předvolebním boji se podle politologů mohou mimo jiné ukázat Středulovy případné slabiny, protože by musel odpovídat i na jiné otázky, než na jaké odpovídá nyní jako odborový předák.

Politologové Ladislav Mrklas z CEVRO Institutu a Josef Mlejnek z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy se shodli, že Středula má šanci do předvolebního boje zasáhnout a oslovit voliče. Podle Mrklase by v takovém případě útočil na voliče, se kterými počítá bývalý premiér Andrej Babiš (ANO). Ten je dlouhodobě považovaný za jednoho z největších favoritů, i když kandidaturu zatím neoznámil. „Jestli by Babiše dokázal ohrozit, to si jist nejsem, záleží, jakou by měl kampaň,“ řekl Mrklas.

Podle Mlejnka má Středula šanci oslovit voliče, zejména pokud by kampaň pojal jako sociální ochránce. Současně uvedl, že Středula jako šéf odborů může být v politice úspěšný; jeho dosavadní vystupování naznačuje, že má politický talent.

To je však jen předběžné vstupní plus, řekl Mlejnek a doplnil, že otázkou je, jak se bude prezentovat po vstupu do politického ringu. „Mohou se ukázat jeho slabiny,“ uvedl Mlejnek s tím, že Středula by například nemusel být silný v otázkách, ke kterým se jako odborář nevyjadřuje.

Aktuální volební průzkumy: Babiš s Pavlem mají před soupeři náskok >>>

Mlejnek současně doplnil, že se těžce hodnotí něčí šance, když se neví, kdo bude kandidovat. Zájem o účast ve volbách mají více než dvě desítky kandidátů, například podnikatelé Karel Janeček a Karel Diviš, senátor Marek Hilšer, podnikatel a bývalý poslanec Tomáš Březina, advokátka Klára Long Slámová, někdejší předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková nebo šéf hnutí Otevřeme Česko – Chcípl PES Jakub Olbert. Za největší favority jsou dlouhodobě považováni Babiš a někdejší vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel. Oba kandidaturu ještě oficiálně neoznámili.

Mrklas by Středulovi poradil, aby do prezidentských voleb nechodil, ale spíše se stal lídrem levice, který v Česku chybí. Zemanovu výzvu odborářům týkající se případné Středulovy kandidatury na Hrad považuje Mrklas za taktickou záležitost. Babiš v uplynulých měsících udělal kroky, které Zemana „naštvaly“, a to je výsledek, možná varování, odůvodnil svou domněnku.

Kandidáti na prezidenta přehledně: Kdo se hlásí do prezidentské volby a kdo váhá? >>>

Pokud by do prezidentské volby šel vedle Babiše a Středuly i Pavel a kandidát vládní koalice, byl by to podle Mrklase zajímavý souboj. Připomněl však, že to bude zhruba až za rok a to může být politická situace jiná než nyní. Mlejnek v této souvislosti zmínil rusko-ukrajinský konflikt, který zasáhl do současné politické situace. Nikdo neví, jak se to bude vyvíjet, což je podle něj důvod, proč někteří s oznámením kandidatury otálejí.

Odbory vede osm let

Středula se po listopadu 1989 podílel na přeměně Revolučního odborového hnutí (ROH) ve standardní odbory. Jako zaměstnanec Vítkovických železáren se v roce 1990 ve 22 letech stal místopředsedou základní organizace odborů. V roce 1991 byl zvolen jako člen do rady OS KOVO a od roku 1993 působil jako místopředseda svazu. V době, kdy Středula stál v čele svazu KOVO, profiloval se jako výrazný kritik pravicových vlád. Od roku 2014 je předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů. Funkci předáka ČMKOS již dvakrát obhájil, naposledy v dubnu 2022.

Kandidát nezatížený členstvím v KSČ

Josef Středula se narodil 12. listopadu 1967 v Opavě. Vystudoval zde střední průmyslovou školu strojnickou. Poté pracoval ve vítkovických železárnách na údržbě válcovací trati, kde se začal angažovat v odborech. Středula je dlouhodobě nejvýraznějším a nejviditelnějším představitelem odborů v České republice. Sympatizuje s levicovou politikou a bývá často spojován se sociální demokracií. Dlouho se tak vyhýbal angažmá v ČSSD, ačkoliv mu to bylo nabízeno, zřejmě právě z důvodu, že už dlouho uvažoval o prezidentské kandidatuře. Nebyl členem KSČ. Je velkým milovníkem opery.

Autor: fry, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery