Ranní check: Stát chce udržet zaměstnance v Liberty. Hamásu se válka hodí

Hrozby v podobě krachů firem jako Liberty Steel budou přibývat

Hrozby v podobě krachů firem jako Liberty Steel budou přibývat Zdroj: Reuters

Dobré ráno! Je 171. den roku, svátek má Leoš. V tento den v roce 1946 byl Edvard Beneš znovu jednomyslně zvolen presidentem ČSR.

Podívejte se na přehled nejdůležitějších událostí posledních hodin.

✅ Hamásu se válka hodí. Konflikt je v popředí zájmu a Izrael se dostává do izolace, tvrdí odbornice Kalhousová 

Rada bezpečnosti OSN schválila minulý týden svou první rezoluci, která podporuje dohodu o příměří mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás. Jak velký je to posun? Blížíme se tedy po více než osmi měsících trvání konfliktu skutečně k příměří? „Posun vnímám hlavně v tom, že se na této rezoluci shodly všechny státy, žádná země rezoluci nevetovala, jenom Rusko se zdrželo hlasování. A státy se dohodly na tom, že je skutečně čas na příměří,“ uvedla v pořadu FLOW expertka Irena Kalhousová, která je ředitelkou Herzlova centra izraelských studií na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. 

Video placeholde
Rozhovor s politoložkou Irenou Kalhousovou o situaci v Izraeli pro pořad FLOW • e15

✅ Nedávejte výpověď, vyzvaly odbory zaměstnance Liberty. Stát chce podnik udržet, než najde investora

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) je připraven ve spolupráci s koaličními partnery a zejména ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS) udržet v chodu podnik Liberty Ostrava do doby, než se objeví vážný investor. Minulý týden ministr sdělil, že vláda je v kontaktu s jedním zájemcem, na úterním brífinku mluvil o dvou subjektech. „Stát je připraven pomoci. Naším společným zájmem je, aby Liberty Ostrava byla schopná obstát v tržním prostředí,“ řekl ministr. Odbory vyzvaly zaměstnance, aby zatím nedávali hromadné výpovědi.

✅ Český Trezor hlásí velký propad tržeb. Vyrábí ale do zásoby a čeká kryptománii

V Česku není příliš firem, které přišly s něčím jako první na světě a definovaly tak vývoj celého oboru. Firma Trezor, výrobce hardwarových kryptoměnových peněženek, ale nejen že s něčím začala, ale stále se i po více než deseti letech drží ve světové špičce. A i letos se připravuje na masivní prodeje. Při pohledu na loňská čísla to přitom až tak růžově nevypadá. Obrat firmy v roce 2023 klesl z 1,2 miliardy korun zhruba na třetinu. Šéfovi Trezoru Matěji Žákovi to ale vrásky nedělá. „Stále jsme zůstali v černých číslech. A hlavně – na takové pohyby jsme zvyklí,“ říká v rozhovoru pro e15 a podcast KryptoSpace.

✅ Česko vs. Portugalsko: podívejte se na ekonomické srovnání zemí před zápasem na Euru 2024

Fotbalový šampionát Euro 2024 je tady. Česko vyzve ve skupině F Portugalsko, Turecko a Gruzii. Jak dobře hrají týmy fotbal, uvidíme na hřišti, možná vás ale napadne otázka, jak si země stojí v ekonomickém srovnání. Jak vypadají ekonomické ukazatele Česka a Portugalska? Naše srovnání zahrnuje ukazatele jako inflace, HDP nebo nezaměstnanost. Obě země změří síly v úterý od 21:00 v jejich prvním zápase na Euru 2024. 

Stane se dnes:

  • Do okolí Masarykova nádraží se vrátí tramvajová doprava. Výluka mezi Senovážným náměstím a ulicí Na Poříčí začala na konci dubna a původně měla trvat do konce června. Zároveň začíná výluka mezi Karlovým náměstím a Lazarskou kvůli opravě tramvajové trati ve Spálené ulici, která potrvá do 29. června.
  • Sněmovní sociální výbor začne projednávat vládní důchodovou reformu. 
  • Končí dvoudenní konference Digitální Česko 2024. 
  • TK k 58. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary (28. června až 6. července). Organizátoři oznámí filmové hvězdy, které na festival přijedou, a jméno zahajovacího filmu.
  • Schůzka prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09).