Nedávejte výpověď, vyzvaly odbory zaměstnance Liberty. Stát chce podnik udržet, než najde investora

Liberty Ostrava

Liberty Ostrava Zdroj: E15 Michaela Szkanderová

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) je připraven ve spolupráci s koaličními partnery a zejména ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS) udržet v chodu podnik Liberty Ostrava do doby, než se objeví vážný investor. Minulý týden ministr sdělil, že vláda je v kontaktu s jedním zájemcem, na úterním brífinku mluvil o dvou subjektech. „Stát je připraven pomoci. Naším společným zájmem je, aby Liberty Ostrava byla schopná obstát v tržním prostředí,“ řekl ministr. Odbory vyzvaly zaměstnance, aby zatím nedávali hromadné výpovědi.

„Jsme nyní v situaci, kdy došlo k výraznému posunu. Je zde kompletní insolvenční návrh a jsou připraveny prostředky, jak pomoci zaměstnancům Liberty Ostrava. Oceňuji v jednání spolupráci ministerstva s odbory a úřadem práce,“ dodal Jurečka.

Evropské finanční prostředky podle něj v tomto případě využitelné nebudou. Současně apeloval na svižnost insolvenčního řízení, aby mohl stát začít vážně jednat s potenciálními investory. Ministerstvo bude dál hledat cestu, jak vyplácet zaměstnancům mzdy déle než tři měsíce, aby je v podniku udrželo.

„Věřím, že se podaří zachovat co největší množství pracovních míst. Je potřeba, aby nyní zůstali zaměstnanci v klidu a nedávali hromadně výpovědi,“ myslí si předseda odborových svazů KOVO Roman Ďurčo.  

„Státní systém pomoci je nastavený správně, a to tak, aby lidé nepřišli o mzdu a mohli uplatnit mzdový nárok,“ řekl generální ředitel Úřadu práce ČR Daniel Krištof. S žádostí o nevyplacenou mzdu museli zaměstnanci vyčkat právě na vyhlášení insolvenčního řízení zaměstnavatele v rejstříku. Náhrada dosahuje výše 1,5násobku rozhodné částky za měsíc, tedy přibližně 65 tisíc korun. „Žádostí bylo za včerejšek podáno 437,“ řekl Krištof. 

„Chceme pomáhat hlavně těm, kdo se nacházejí v tíživé situaci. Například matkám samoživitelkám,“ dodal Krištof. Tito lidé by podle něj měli dostat pomoc mezi prvními. „Žádosti vybíráme v Ostravě v sídle Liberty a následně je rozvážíme do regionálních poboček, kde je zpracovávají naši zaměstnanci,“ vysvětlil, jakým způsobem chce ÚP žádosti zpracovávat co nejrychleji. 

Svůj mzdový nárok mohou zaměstnanci uplatňovat nejvýše v rozsahu odpovídajícím splatným mzdovým nárokům za čtvrtletí. Současně je možné žádat o náhradu za každý měsíc zvlášť, tento typ pomoci je primárně určen zaměstnancům, kteří jsou v nouzi a o svůj nárok nebudou žádat zpětně za celé tři kalendářní měsíce.

Pomoc pracovníkům zadluženého podniku Liberty Ostrava v úterý přislíbil také Moravskoslezský kraj. Lidé, kteří v červnu nedostali výplatu, si budou moci zažádat o bezúročnou půjčku až do výše 25 tisíc korun. Vrátit ji musejí najednou do konce roku. Podle moravskoslezského hejtmana Josefa Bělici (ANO) vyčlenil kraj na půjčky 125 milionů korun. „Jsme přesvědčeni o tom, že kdo rychle dává, dvakrát dává. Lidé, kteří se dostali do tíživé situace – a musím podotknout, že ne vlastní vinou, ale nezodpovědným přístupem současného majitele Liberty –, si nezaslouží, aby se jejich podmínky zhoršovaly,“ sdělil.