111 metrů. V Brně dokončili AZ Tower, nejvyšší mrakodrap v České republice | E15.cz

111 metrů. V Brně dokončili AZ Tower, nejvyšší mrakodrap v České republice

nos, vrb, ČTK

Se 111 metry se dnes stal nevyšší budovou v ČR brněnský AZ Tower. Brněnský mrakodrap tak o dva metry překonal pražský věžový dům City Tower, který byl nejvyšší budovou přes pět let, od 20. prosince 2007.

Brněnský mrakodrap AZ Tower má třicet nadzemních podlaží. Stavba trvala dva roky a je těsně před kolaudací. Ta má podle předpokladů proběhnout v dubnu.

Veškerá stavební činnost na AZ Toweru se už přesunula do interiéru. Stavebníci dokončují například vstupní atrium, kde bude restaurace, obchody, fitness centrum a autosalon.

Vizualizace AZ Tower

„Stavba je dokončena a nyní se provádí poslední nutné práce, individuální a komplexní zkoušky, než budovu začneme předávat ke kolaudaci,“ uvedl projektový manažer Pavel Tureček.

Na 17 tísících metrech čtverečních budou zejména obchodní, kancelářské a rezidenční prostory. Celá stavba má podle původních propočtů stát 800 milionů korun. Podle posledních informací investoři prodali zhruba 60 procent všech prostor v mrakodrapu. Řada jednotlivců a firem volí spíše koupi než pronájem.

Stavba AZ Tower Autor: webcam.prikryl.info
Fotografie z průběhu stavby AZ Tower

Zájem je i o byty. V nabídce bylo 17 apartmánů, volné jsou již pouze dva. Za cenu 16 milionů korun bez DPH je prodaný i největší z nich, mezonetový byt o rozloze 330 metrů čtverečních, který bude ve 28. a 29. patře budovy.

V prvním až třetím patře mrakodrapu bude obchodní pasáž. V ostatních podlažích vzniknou kanceláře, několik obsadí byty a v nejvyšším třicátém patře bude technické zázemí. Ve dvou podzemních patrech zaparkuje 275 aut.

Doposud nejvyšší budova City Tower měří 109 metrů a stojí v Praze na Pankráci. Má 27 pater. Tato stavba byla zahájena již v roce 1983 a od roku 2005 proběhla přestavba. Budova byla nakonec zkolaudována v prosinci 2007.

Autor: nos, vrb, ČTK
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.