Amazon přilákal další e-shop, v Dobrovízi otevře dodavatel kabelů | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Amazon přilákal další e-shop, v Dobrovízi otevře dodavatel kabelů

Amazon přilákal další e-shop, v Dobrovízi otevře dodavatel kabelů
Americký internetový obchod Amazon plánuje v Dobrovízi u Prahy postavit nové distribuční centrum. Na snímku ze 14. listopadu je objekt, který je již v provozu.
• 
ZDROJ: CTK
Daniel Novák

Daniel Novák

Přítomnost Amazonu přilákala do logistického komplexu v Dobrovízi u Prahy další americký e-shop. Společnost Stay Online, která vyrábí a prodává například kabely pro rychle rostoucí sektor datových center, si lokalitu nedaleko ruzyňského letiště zvolila jako nástupní plochu pro expanzi do Evropy. Firma dodává na zhruba stovku trhů celého světa.

„Česká republika má pro nás skvělou polohu. Budeme odsud moci dodávat jak výrobním firmám ve východní Evropě, tak například telekomunikačním společnostem na Západě,“ řekl deníku E15 Jim Higgins, generální ředitel Stay Online.

S výběrem lokality v Česku jí pomáhala poradenská společnost Cushman & Wakefield. „Klientovi jsme nabídli na výběr ze sedmi možností. V závěrečném kole tendru vyhrál Panattoni Park Prague Airport. Pozitivní roli při rozhodování hrál i fakt, že mezi nájemce parku patří Amazon,“ uvedl Christopher LaRue z průmyslového týmu C&W.

Firma Stay Online si v Dobrovízi pronajala dva tisíce metrů čtverečních skladů. Společnost vyrábějící adaptéry, kabely a další elektroinstalační techniku bude v této podobě v Evropě vůbec poprvé.

Společnost založená jejím současným šéfem Higginsem funguje od konce osmdesátých let. Velkou výrobní základnu má v americké Severní Karolíně. Vzhledem k tomu, že není veřejně obchodovaná, tak čísla o svém hospodaření nezveřejňuje.

Rozmach internetového obchodování

Příchod amerického prodejce a výrobce kabelů, konektorů a dalších elektroinstalačních prvků Stay Online do Česka souvisí s mezinárodním rozmachem internetového obchodování. E-shopy se vedle automobilek přeměnily na generátor poptávky po skladech v celé střední Evropě. Amazon se v regionu stal největším nájemcem logistických hal. Nové sklady si pronajaly rovněž obchody typu Mall nebo Alza. Další e-shopy typu amerického Stay Online budou pravděpodobně do Česka dále přicházet. „Rostoucí trend e-shopů je znatelný a v budoucnu je více než pravděpodobné, že tento sektor bude stále sílit,“ soudí LaRue z Cushman & Wakefield.

Stejně tak se ale Američané budou z Česka snažit získat silnější slovo při budování datových center. Tedy v dalším oboru, který zažívá boom napříč Evropou. Rovněž díky štědrým dotacím. Obor přilákal i hráče typu miliardáře Karla Komárka a jeho KKCG. Datové centrum postaví na Hodonínsku, a to za pomoci evropských peněz. Apple nedávno oznámil, že do rozvoje datových center po Evropě dá 1,7 miliardy eur.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!