Babiš kupuje pozemek v centru Lublaně pro stavbu více než 400 bytů | e15.cz

Babiš kupuje pozemek v centru Lublaně, může na něm postavit přes 400 bytů

Předseda ANO Andrej Babiš během sněmovního jednání o vyslovení nedůvěry vládě
Předseda ANO Andrej Babiš během sněmovního jednání o vyslovení nedůvěry vládě
• 
ZDROJ: ČTK / Kamaryt Michal

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Investiční fond Hartenberg bývalého premiéra Andreje Babiše kupuje spolu se slovenskou developerskou firmou Corwin pozemek v centru Lublaně pro výstavbu více než 400 bytů. Transakce v odhadované hodnotě 25 milionů eur (613 milionů korun) by z bývalého českého premiéra učinila jednoho z největších hráčů na slovinském realitním trhu, informoval investigativní server Necenzurirano.si.

Babiš se do investování ve Slovinsku pustil ihned poté, co loni v říjnu prohrál české parlamentní volby. Ve Slovinsku tehdy stál v čele vlády jeho blízký politický spojenec Janez Janša, připomíná Necenzurirano.si. Na konci loňského roku Hartenberg investoval desítky milionů eur do partnerství s firmou Corwin. Jejich cílem je nákup a rozvoj realitních projektů v regionu.

Téměř čtyřhektarový pozemek se nachází v areálu bývalé továrny Kolinska poblíž lublaňského vlakového nádraží. Babiš a Slováci za něj podle zjištění serveru zaplatí slovinskému podnikateli Igoru Lahovi přes 25 milionů eur bez DPH. Lublaňský územní plán umožňuje, aby na pozemku vzniklo až 464 bytů a 145 tisíc metrů čtverečních komerčních prostor.

Kromě zmíněného pozemku mají společnosti Corwin a Hartenberg v současné době v Lublani další tři realitní projekty. Pozemky za osm milionů eur pro jeden z nich získalo konsorcium loni v prosinci na základě smlouvy se slovinskou státní společností, která spravuje pohledávky místních bank. V čele jejího představenstva stál tehdy Franci Matoz, dlouholetý právník expremiéra Janši. Další pozemek pro česko-slovenský realitní projekt v Lublani prodala za 8,2 milionu eur většinově státní skupina Triglav.

Autor: ČTK
Newslettery