Bilion dolarů. Na tolik podle studie vyjdou podvody ve stavebnictví | E15.cz

Bilion dolarů. Na tolik podle studie vyjdou podvody ve stavebnictví

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Martin Siebert, Euro E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Podvody ve stavebnictví celosvětově vyjdou až na bilion dolarů, více než 20 bilionů korun, ročně. Firmy na vyspělých trzích kvůli nim přichází o pět až deset procent zisku. Vyplývá to ze studie, kterou zveřejnila poradenská společnost Grant Thornton. Podle ní jsou finanční podvody ve stavebnictví tak obvyklé, že je stavební firmy berou jako daň za možnost podnikat v tomto odvětví.

Studie blíže zkoumala stavebnictví v Austrálii, Indii, Kanadě, USA a Velké Británii, výsledky však aplikuje na celý svět.

„Při konzervativním předpokladu, že podobnou míru podvodů, zpronevěry a korupce vykazuje trh stavebnictví i na ostatních trzích, a bereme-li v úvahu, že světový obrat sektoru stavebnictví je dnes 8,6 bilionu dolarů, 174 bilionů korun, a do roku 2025 se zvýší na 15 bilionů dolarů, zhruba 303 bilionů korun, se dá odhadnout, že podvodům ve stavebnictví jde na celém světě ročně na vrub přibližně bilion dolarů,“ stojí ve studii.

Pokud situace zůstane stejná, zvýší se prý tato částka do roku 2025 na 1,5 bilionu dolarů, přes 30 bilionů korun, ročně. Své závěry společnost dokládá velkými skandály, které v posledních měsících vypluly na povrch v Kanadě a Austrálii. Kanadská Charbonneauova komise, která vyšetřuje podvody a uplácení ve stavebnictví v kanadské provincii Québec, za téměř dva roky vyšetřování získala indicie, že financování místních politických stran až ze 70 procent pokrývají peníze z korupce.

V Austrálii je pak jedna z největších místních stavebních společností - Leighton Holdings - vyšetřována pro podezření z uplácení při miliardových stavebních projektech v Iráku a Indonésii. „Mnoho firem musí vytáhnout hlavu z písku a přiznat si, že podvody a korupce jsou nákladné. Nejen finančně, ale znamenají také škody na pověsti společnosti,“ upozornil na hlavní riziko současného stavu vedoucí sektoru nemovitostí a stavebnictví společnosti Grant Thornton Clare Hartnell.

Autor: ČTK