Česká spořitelna jedná o obří realitní transakci

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: Profimedia.cz

Jedna z největších tuzemských bank patrně výrazně rozšíří své realitní portfolio. Po vzoru mateřské skupiny Erste směřuje Česká spořitelna k převzetí centrály, kterou pro banku postaví Sekyra Group.

Plánovaný kancelářský komplex České spořitelny u smíchovského nádraží v Praze 5 může skončit v majetku této přední tuzemské banky. Spořitelna totiž jedná s developerskou společností Sekyra Group o tom, že obří kampus, který si dá postavit, nakonec převezme. Hodnota komplexu výrazně převýší deset miliard korun.

„Předpokládá se, že to bude budova ve vlastnictví České spořitelny. Do detailu však o dohodách mluvit nemohu,“ sdělil v rozhovoru pro deník E15 developer Luděk Sekyra. Směřování banky k převzetí komplexu potvrdil další zdroj obeznámený s jednáním. Samotná Česká spořitelna dosud informace o konečném vlastnictví areálu přímo nepotvrdila.

„Velkou inspirací je pro nás vídeňské sídlo skupiny Erste, které má charakter komunitního kampusu s kavárnami a živým kulturním a společenským děním. Právě tato ambice bude bezpochyby mít významný vliv na konečnou podobu vlastnictví budovy,“ naznačil mluvčí České spořitelny Filip Hrubý. Spekulovat o konečném vlastnictví je však podle něj předčasné.

Banka však připouští, že se bude podílet na investičních nákladech na výstavbu sídla v jednotkách miliard korun. Tržní hodnota však na konci bude o řád vyšší. Když investiční skupina Penta prodávala administrativní centrum Florentinum, které je menší než chystaný bankovní areál, dostala za ně zhruba osm miliard korun.

„Nechceme, aby se nové sídlo České spořitelny stalo jen další kancelářskou budovou v pražském centru. Naší ambicí je vybudovat sídlo, které bude otevřené místní komunitě, Pražanům a veřejnosti obecně,“ doplnil zástupce banky Hrubý.

Areál České spořitelny na Smíchově bude mít téměř osmdesát tisíc metrů čtverečních kanceláří. Bude to největší budova v Praze postavená pro jednoho uživatele. Vizualizace kampusu dosud nejsou k dispozici, právě probíhá mezinárodní architektonická soutěž. Výsledky by měly být známy v květnu. Následně začnou práce na projektové dokumentaci a shánění potřebných povolení.

Převzetí kancelářského centra firmou, pro kterou se staví, na realitním trhu obvyklé není. Společnosti si prostory většinou jen pronajímají. Jednou z mála výjimek je Československá obchodní banka. Ta si pro sebe dala v roce 2007 postavit centrálu v Radlicích, kde právě přistavuje novou část.