České sklady a fabriky lákají kapitál z Asie i Austrálie. Poptávka po pronájmech je rekordní | E15.cz

České sklady a fabriky lákají kapitál z Asie i Austrálie. Poptávka po pronájmech je rekordní

Daniel Novák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Poptávka po tuzemských skladech už třetím rokem trhá rekordy. Firmy si za loňský rok pronajaly přes jeden milion metrů čtverečních ploch. To patří historicky mezi nejlepší výsledky, vyplývá z dat poradenské společnosti JLL. Celková výměra moderních skladů loni v Česku poprvé převýšila šest milionů čtverečních metrů.

„Česká republika těží z vynikající polohy ve středu Evropy, disponuje dostupnou a technicky vzdělanou pracovní sílou, její předností je stabilní ekonomické prostředí a vynikající strojírenská tradice,“ uvedl Harry Bannatyne, šéf industriálního týmu JLL pro střední Evropu.

Kvůli vysoké poptávce ubývá prázdných skladů. Aktuálně postrádají nájemce jen asi čtyři procenta ploch z celkové výměry. To je jedna z nejnižších zaznamenaných hodnot vůbec.

„Nejsilnější poptávku po skladových prostorách sledujeme tradičně z logistiky. Nejrychleji rostoucím segmentem byla loni e-commerce a retail. Dohromady představují přibližně čtvrtinu celkové poptávky a lze očekávat, že i letos silně porostou,“ řekl Tomáš Míček, ředitel developerské společnosti P3 pro Českou republiku.

Silný výkon průmyslových realit přilákal do oboru velký kapitál. „Logistika zůstává odolnou a atraktivní třídou aktiv, která těží z vysoké poptávky, nízké neobsazenosti a pokračujícího růstu nájmů po celé Evropě,“ sdělil Joseph Ghazal, evropský investiční šéf developerské firmy Prologis. Poptávku podle developera táhne hlavně poptávka z retailu a automobilového průmyslu.

Singapurský státní fond GIC koupil v Praze sídlícího obra P3 za pětašedesát miliard korun. Akvizice celoevropského portfolia je jedním z největších realitních obchodů v Evropě za loňský rok. Do středoevropského realitního byznysu vstoupila akvizicí českých a slovenských industriálních nemovitostí společnosti HB Reavis také australská investiční skupina Macquarie.