Penta zastaví zanedbanou část Smíchova u Strahovského tunelu | e15.cz

Penta zastaví zanedbanou část Smíchova u Strahovského tunelu

Daniel Novák

Daniel Novák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Marek Dospiva a jeho spolupracovníci ze skupiny Penta rozšíří záběr svého realitního byznysu do lukrativní lokality pražského Anděla. Na volných parcelách tam budou stavět také další developeři.

Miliardáři z investiční skupiny Penta už mají hotový projekt na nové kancelářské centrum v Praze 5. V Plzeňské ulici jen kousek od Anděla vznikne na volném pozemku podle návrhu architektonického studia Bogle Architects. Celková investice do projektu nazvaného SmíchOff bude kolem pětadvaceti milionů eur.

„Když půjde vše dobře, na konci léta začneme stavět,“ řekl realitní manažer Penty David Musil. Otevření je v takovém případě naplánováno na přelom let 2018 a 2019. Projekt už má pravomocné územní rozhodnutí. Zbývá jen získat stavební povolení. Developer se už baví se zájemci o pronájem. Stavět ale začne klidně i bez toho, že by měl někoho zajištěného dopředu.

Nová budova nabídne deset tisíc metrů čtverečních kanceláří a pět set čtverečních metrů obchodů. Součástí areálu bude také soukromý park. Jeho vznik souvisí s výrazně svažitým pozemkem. Výškový rozdíl mezi nejvyšší a nejnižší částí parcely je zhruba osmnáct metrů.

„Nově modelovaný terén umožní vznik vnitroblokové zahrady, která nahradí současný neschůdný svah. Uživatelům budovy poskytne prostor pro relaxaci a odpočinek během pracovních přestávek nebo i firemních akcí,“ uvedla architektka Viktorie Součková z Bogle Architects.

Proluka, v níž bude Penta stavět, vznikla demolicí činžovních domů při stavbě Strahovského tunelu. Právě blízkost jeho portálu vedla projektanty k využití ekologických technologií v budově.

„Horní část Smíchova je dnes z urbanistického pohledu roztříštěným územím s dálniční křižovatkou, která zároveň přináší nadměrnou hlukovou a emisní zátěž. Výzvy pro nás architekty tak byly zejména ekologického charakteru. Budova musí chránit své uživatele před negativními vlivy okolního prostředí, zároveň nesmí situaci v místě žádným způsobem zhoršovat,“ dodala projektantka Viktorie Součková.

Vytápění bude z velké části zajišťovat tepelné čerpadlo, ke splachování toalet se bude používat takzvaná šedá voda. Tak se nazývá odpadní voda ze sprch a umyvadel. Po filtraci a biologickém čištění se použije ke splachování. V objektu bude také dobíjecí stanice pro elektromobily. To vše Pentě umožní pro stavbu požádat o mezinárodní certifikaci Leed Gold.

Okolo pozemku Penty jsou také další stavební parcely, na nichž se připravuje výstavba. Hned naproti má začít ještě letos na jaře stavba dalšího administrativního projektu Green Point. Je za ním Alessandro Pasquale, majitel Karlovarských minerálních vod.  

Ještě blíže Andělu na rozhraní ulic Plzeňská a Kováků plánuje kancelářskou budovu podnikatel Michal Čamek, vlastník správce nemovitostí Centra. Rovněž tento projekt vzniká pod taktovkou projektantů z Bogle Architects.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video