Český fond znovu investuje v Polsku. Kupuje dvě servisní centra MAN za stovky milionů | E15.cz

Český fond znovu investuje v Polsku. Kupuje dvě servisní centra MAN za stovky milionů

Lucie Staňková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Realitní fond české investiční společnosti Investika posiluje své zahraniční portfolio. Za zhruba 400 milionů korun kupuje dvě značková servisní centra nákladních aut a autobusů MAN či Neoplan v Gdaňsku a Vratislavi. Navazuje tak na svou březnovou akvizici administrativního komplexu Szyperska v polské Poznani.

„Jde o investici, jež nás oslovila hned z několika důvodů. Kromě vynikajících lokalit s přímým napojením na polskou dálniční síť to byly dlouhodobé nájemní smlouvy uzavřené s předním evropským výrobcem nákladních vozidel. Dále oceňujeme také příležitost diverzifikovat naše portfolio o nový typ nemovitosti ze segmentu lehkého průmyslu,“ popisuje portfolio manažer Investika realitního fondu Václav Kovář.

Předmětem prodeje se kromě samotných servisních hal o celkové podlahové ploše 8000 metrů čtverečních staly také přilehlé manipulační a parkovací plochy. Na nich je možné odstavit až čtyřicet kamionů nebo autobusů a zhruba stejný počet osobních aut. Dohromady tak Investika koupila areály o rozloze 42 tisíc metrů čtverečních. V obou areálech provozuje své značkové servisy společnost MAN Truck & Bus, která si prostory dlouhodobě pronajímá.

Po dokončení transakce, kterou zprostředkovává společnost Cushman & Wakefield, bude realitní fond Investika vlastnit celkem osmadvacet komerčních nemovitostí, tři z nich právě v Polsku. S akvizicemi v zahraničí chce pokračovat i nadále, vidí v nich totiž možnost dynamického růstu při zachování své dosavadní konzervativní strategie.

„Český trh je relativně malý. A příležitostí k akvizicím komerčních nemovitostí, jež by svou velikostí, očekávanou výnosností a dalšími parametry odpovídaly strategii našeho fondu, je na něm v současnosti nedostatek,“ říká předseda představenstva Investika investiční společnosti Petr Čížek, která realitní fond spravuje.

V současnosti připravuje Investika realitní fond další tři zahraniční akvizice. Reaguje tak na mimořádný příliv finančních prostředků od investorů, které dosahují stovek milionů korun měsíčně. „Říjen byl s více než 320 miliony korun jedním z nejúspěšnějších měsíců za celou dobu existence fondu a také předcházející čtvrtletí přinesla velký objem nových investic. I díky tomu se v rámci Investika realitního fondu rychle blížíme hranici deseti miliard korun pod správou,“ uzavírá Čížek.

Bitcoin a ceny bytů

Autor: Lucie Staňková