Chladný březen srazil stavebnictví o pětinu | E15.cz

Chladný březen srazil stavebnictví o pětinu

Stavebnictví
Stavebnictví
• 
ZDROJ: E15

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Stavebnictví, které se již dlouho potýká s poklesem zakázek dostalo další ránu. Březnové mrazy způsobily meziroční propad o 20,6 procenta.

Stavební výroba v Česku v březnu po předchozím jednoměsíčním růstu znovu klesla. V únoru to již vypadalo pro stavebnictví lépe. Po více než roce vzrostlo o 2,3 procenta. Ke špatnému výsledku v březnu přispělo mimo jiné chladné počasí, které omezilo práce na některých stavbách.

Negativně na stavebnictví podle prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václava Matyáše působí i zmenšující se objem veřejných zakázek zejména u dopravní infrastruktury. „Firmy jsou nuceny propouštět, zavedly přísná úsporná opatření a negenerují zisky, které znamenají příjmy do státního rozpočtu. Točíme se v kruhu, ze kterého může pomoci jenom stát,“ dodal.

V březnu podle výsledků, které zveřejnil Český statistický úřad ubylo i vydaných stavebních povolení a zahájených bytů. Naopak dokončených bytů bylo více.

Úřady vydaly meziročně o 7,5 procenta méně stavebních povolení a meziročně se o 23,9 procenta snížila i orientační hodnota těchto staveb. Počet zahájených bytů meziročně klesl o 1,2 procenta. O 31,5 procenta více bytů než loni však stavebníci dokončili.
Produkce v pozemním stavitelství v březnu meziročně klesla o 21,7 procenta a v inženýrském stavitelství o 17,8 procenta.

Autor: ČTK, nos