Demolice vily na Vinohradech byla předem naplánovaná | e15.cz

Demolice vily na Vinohradech byla předem naplánovaná

Daniel Novák

Daniel Novák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Plány na odstranění památkově chráněné vily v Praze na Vinohradech se objevily již před třemi lety. Zmiňuje je kupní smlouva z roku 2015.

Majitelé prvorepublikové vily v ulici Na Šafránce na pražských Vinohradech řešili odstranění stavby již v roce 2015. Provozovatel heren Queens Games, který tehdy nemovitost vlastnil, si nechal udělat cenovou nabídku na demolici. Vyplývá to z kupní smlouvy uložené v katastru nemovitostí. Současný vlastník nemovitosti AWM Bohemia CZ začal dům bourat minulý týden. Po zásahu úřadu Prahy 10 ale musel demolici zastavit.  

Součástí kupní smlouvy z listopadu 2015 je mimo jiné odstavec, v němž kupující AWM Bohemia CZ prohlašuje, „že se seznámil s cenovou nabídkou společnosti Gad Line na odstranění stavby, kterou za účelem odstranění stavby nechal vyhotovit prodávající“ (Queens Games - pozn. red.).

„Vila byla v dezolátním stavu. Moc se mi do zakázky nechtělo, stavba byla nebezpečná,“ uvedl spolumajitel Gad Line Jakub Gadlina. Prasklinami a ztrouchnivělými krovy zdůvodňoval zahájení demolice i současný majitel. Aktuální demoliční práce dělá společnost Hipoz, napsal Deník N.

Podle bývalých nájemníků, kteří v domě žili do roku 2013, začala vila chátrat až po jejich vystěhování. „Ještě v době stěhování byla vila v dobrém stavu. Měla dokonce novou střechu,“ řekl jeden z bývalých obyvatel, jehož se serveru E15.cz podařilo pod podmínkou anonymity kontaktovat. Noví majitelé ale nechali budovu volně přístupnou bezdomovcům. Těm se dům podařilo v jednom patře dokonce zapálit.

Zahrnutí informace o demolici do kupní smlouvy realitní obchodníky i advokáty překvapila. „Obvyklé to není a je otázkou, co tím bylo zamýšleno,“ uvedl Martin Fojtík, provozní ředitel realitní kanceláře Fincentrum Reality.  

Advokát zabývající se stavebním právem to vidí podobně. „Dané ustanovení je naprosto zvláštní. S nabytím vlastnického práva přeci kupující nenabývá automaticky ´cenovou nabídku´ třetí strany na demolici budovy. Domnívám se, že to mohlo nepřímo sloužit k tomu, aby znalec odhadl nižší cenu cenu nemovitosti, vzhledem k tomu, že smlouva žádné záruky ohledně stavebního stavu nebo statiky neobsahuje,“ uvedl právník, který si nepřál být jmenován.

Další otázky vzbuzují právě změny majitelů vily. V červnu 2015 koupil nemovitost provozovatel hazardu Queens Games za 29 milionů korun. V listopadu téhož roku dům prodal za 11 milionů, upozornil deník Blesk.

„Reálnou tržní cenu takové nemovitosti v roce 2015 bych odhadl jako několikanásobně vyšší než částku, za kterou se podle kupní smlouvy prodala,“ poznamenal Jan Zachystal, jednatel realitní kanceláře Re/Max Alfa.

Stavební úřad Prahy 10 v pondělí zahájil správní řízení s vlastníkem vily AWM Bohemia CZ. Součástí stavebního povolení totiž podle radnice demolice nebyla.

Newslettery