Demolice vily na Vinohradech byla předem naplánovaná

Majitel začal vilu demolovat bez povolení úřadů.

Majitel začal vilu demolovat bez povolení úřadů. Zdroj: Blesk:Czech News Center / Rušinová Mária

Likvidaci památkově chráněného domu na Vinohradech se podařilo zabránit na poslední chvíli.
Takhle dům z roku 1921 v kolonii Svépomoc od architekta Františka Alberta Libry (†67) ještě nedávno vypadal.
Majitel začal vilu demolovat bez povolení úřadů.
Majitel začal vilu demolovat bez povolení úřadů.
Majitel začal vilu demolovat bez povolení úřadů.
18
Fotogalerie

Plány na odstranění památkově chráněné vily v Praze na Vinohradech se objevily již před třemi lety. Zmiňuje je kupní smlouva z roku 2015.

Majitelé prvorepublikové vily v ulici Na Šafránce na pražských Vinohradech řešili odstranění stavby již v roce 2015. Provozovatel heren Queens Games, který tehdy nemovitost vlastnil, si nechal udělat cenovou nabídku na demolici. Vyplývá to z kupní smlouvy uložené v katastru nemovitostí. Současný vlastník nemovitosti AWM Bohemia CZ začal dům bourat minulý týden. Po zásahu úřadu Prahy 10 ale musel demolici zastavit.  

Součástí kupní smlouvy z listopadu 2015 je mimo jiné odstavec, v němž kupující AWM Bohemia CZ prohlašuje, „že se seznámil s cenovou nabídkou společnosti Gad Line na odstranění stavby, kterou za účelem odstranění stavby nechal vyhotovit prodávající“ (Queens Games - pozn. red.).

„Vila byla v dezolátním stavu. Moc se mi do zakázky nechtělo, stavba byla nebezpečná,“ uvedl spolumajitel Gad Line Jakub Gadlina. Prasklinami a ztrouchnivělými krovy zdůvodňoval zahájení demolice i současný majitel. Aktuální demoliční práce dělá společnost Hipoz, napsal Deník N.

Podle bývalých nájemníků, kteří v domě žili do roku 2013, začala vila chátrat až po jejich vystěhování. „Ještě v době stěhování byla vila v dobrém stavu. Měla dokonce novou střechu,“ řekl jeden z bývalých obyvatel, jehož se serveru E15.cz podařilo pod podmínkou anonymity kontaktovat. Noví majitelé ale nechali budovu volně přístupnou bezdomovcům. Těm se dům podařilo v jednom patře dokonce zapálit.

Zahrnutí informace o demolici do kupní smlouvy realitní obchodníky i advokáty překvapila. „Obvyklé to není a je otázkou, co tím bylo zamýšleno,“ uvedl Martin Fojtík, provozní ředitel realitní kanceláře Fincentrum Reality.  

Advokát zabývající se stavebním právem to vidí podobně. „Dané ustanovení je naprosto zvláštní. S nabytím vlastnického práva přeci kupující nenabývá automaticky ´cenovou nabídku´ třetí strany na demolici budovy. Domnívám se, že to mohlo nepřímo sloužit k tomu, aby znalec odhadl nižší cenu cenu nemovitosti, vzhledem k tomu, že smlouva žádné záruky ohledně stavebního stavu nebo statiky neobsahuje,“ uvedl právník, který si nepřál být jmenován.

Další otázky vzbuzují právě změny majitelů vily. V červnu 2015 koupil nemovitost provozovatel hazardu Queens Games za 29 milionů korun. V listopadu téhož roku dům prodal za 11 milionů, upozornil deník Blesk.

„Reálnou tržní cenu takové nemovitosti v roce 2015 bych odhadl jako několikanásobně vyšší než částku, za kterou se podle kupní smlouvy prodala,“ poznamenal Jan Zachystal, jednatel realitní kanceláře Re/Max Alfa.

Stavební úřad Prahy 10 v pondělí zahájil správní řízení s vlastníkem vily AWM Bohemia CZ. Součástí stavebního povolení totiž podle radnice demolice nebyla.