Obchody krále předváděcích akcí zkrachovaly | E15.cz

Obchody krále předváděcích akcí zkrachovaly

Daniel Novák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

V Česku a na Slovensku zkrachovala část obchodů módní značky Camp David. Jejich většinovým vlastníkem byl podnikatel, který v Česku vyrostl na předváděcích akcích.

Bývalému přednímu provozovateli předváděcích akcí Jensi Beckhäuserovi se v České republice hroutí další byznys. Zkrachovala část jeho tuzemských prodejen s německou oděvní značkou Camp David. Podnikateli zbankrotovala rovněž společnost Rosaco na Slovensku.  

„Společnost se dostala do úpadku z důvodu nedostatečného odbytu zboží, které v rámci maloobchodu prodávala. Dalším souvisejícím důvodem, který způsobil úpadek, je vysoká cena nájemních jednotek v obchodních centrech a nemožnost ukončit nájmy bez vysokých smluvních sankcí,“ sdělila Beckhäuserova firma Von Zeiten v insolvenčním návrhu, který na sebe podala.

Společnost provozovala obchody se značkou Camp David v Praze v obchodních centrech Černý Most a Chodov. Zůstaly po ní dluhy převyšující pět milionů korun.

Stranou insolvence je Beckhäuserova společnost Beck International. Ta provozuje obchody se značkou Camp David například v pražských nákupních centrech Palladium nebo Letňany.

Mezi věřitele zkrachovalého prodejce Von Zeiten podle insolvenčního návrhu patří i samotný Beckhäuser. Firmě měl půjčit 198 tisíc eur, což je podle aktuálního kurzu více než pět milionů korun. Smlouva o půjčce měla být uzavřena jen ústně. Podobně velký úvěr údajně retailové firmě poskytl též Wolfgang Bernd Skorwider. Tomu ve firmě Von Zeiten patří čtyřiceti procentní podíl.

Insolvenční správce může požadovat, aby společníci úvěry poskytnuté na základě ústní smlouvy doložili například výpisem z účtu. „Pohledávky společníků vyplývající z jejich účasti ve společnosti se hradí až po úhradě všech ostatních  pohledávek. O takovou pohledávku v tomto případě nejde. Věřitel je však "potrestán" tím, že jako osoba blízká dlužníkovi, nesmí na schůzi věřitelů hlasovat,“ uvedl advokát Bystrík Bugan z právní kanceláře Bugan Legal.

Německému podnikateli zkrachovala rovněž slovenská společnost Rosaco, vyplývá z informací v insolvenčním rejstříku. Té patřil obchod se značkou Camp David v nákupním centru Aupark v Bratislavě.

Jens Beckhäuser v Česku roky vydělával se svými firmami Beck Europe a Beck Reisen na předváděcích akcích hojně navštěvovaných seniory. Po sérii kontrol České obchodní inspekce, mediálnímu zpravodajství věnovanému negativním stránkám těchto akcí a natočení dokumentárního filmu Šmejdi se Beckhäuser v roce 2013 z předváděcího byznysu stáhl.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah