Obchody krále předváděcích akcí zkrachovaly | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Obchody krále předváděcích akcí zkrachovaly

Daniel Novák

Daniel Novák

V Česku a na Slovensku zkrachovala část obchodů módní značky Camp David. Jejich většinovým vlastníkem byl podnikatel, který v Česku vyrostl na předváděcích akcích.

Bývalému přednímu provozovateli předváděcích akcí Jensi Beckhäuserovi se v České republice hroutí další byznys. Zkrachovala část jeho tuzemských prodejen s německou oděvní značkou Camp David. Podnikateli zbankrotovala rovněž společnost Rosaco na Slovensku.  

„Společnost se dostala do úpadku z důvodu nedostatečného odbytu zboží, které v rámci maloobchodu prodávala. Dalším souvisejícím důvodem, který způsobil úpadek, je vysoká cena nájemních jednotek v obchodních centrech a nemožnost ukončit nájmy bez vysokých smluvních sankcí,“ sdělila Beckhäuserova firma Von Zeiten v insolvenčním návrhu, který na sebe podala.

Státní banka zaplatí za dluhy zkrachovalé módní skupiny Premium Fashion Brands

Společnost provozovala obchody se značkou Camp David v Praze v obchodních centrech Černý Most a Chodov. Zůstaly po ní dluhy převyšující pět milionů korun.

Stranou insolvence je Beckhäuserova společnost Beck International. Ta provozuje obchody se značkou Camp David například v pražských nákupních centrech Palladium nebo Letňany.

Mezi věřitele zkrachovalého prodejce Von Zeiten podle insolvenčního návrhu patří i samotný Beckhäuser. Firmě měl půjčit 198 tisíc eur, což je podle aktuálního kurzu více než pět milionů korun. Smlouva o půjčce měla být uzavřena jen ústně. Podobně velký úvěr údajně retailové firmě poskytl též Wolfgang Bernd Skorwider. Tomu ve firmě Von Zeiten patří čtyřiceti procentní podíl.

Klára Dostálová: Pokud Brusel přitvrdí, hrozí investicím konec

Insolvenční správce může požadovat, aby společníci úvěry poskytnuté na základě ústní smlouvy doložili například výpisem z účtu. „Pohledávky společníků vyplývající z jejich účasti ve společnosti se hradí až po úhradě všech ostatních  pohledávek. O takovou pohledávku v tomto případě nejde. Věřitel je však "potrestán" tím, že jako osoba blízká dlužníkovi, nesmí na schůzi věřitelů hlasovat,“ uvedl advokát Bystrík Bugan z právní kanceláře Bugan Legal.

Německému podnikateli zkrachovala rovněž slovenská společnost Rosaco, vyplývá z informací v insolvenčním rejstříku. Té patřil obchod se značkou Camp David v nákupním centru Aupark v Bratislavě.

Jens Beckhäuser v Česku roky vydělával se svými firmami Beck Europe a Beck Reisen na předváděcích akcích hojně navštěvovaných seniory. Po sérii kontrol České obchodní inspekce, mediálnímu zpravodajství věnovanému negativním stránkám těchto akcí a natočení dokumentárního filmu Šmejdi se Beckhäuser v roce 2013 z předváděcího byznysu stáhl.

IKEA má v Praze pozemky pro další obchod
Sto miliardářů kontroluje majetek za 1,5 bilionu korun. Projděte si unikátní žebříček

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!