Developeři z Izraele investují v Česku miliardy do luxusu i kanceláří | E15.cz

Developeři z Izraele investují v Česku miliardy do luxusu i kanceláří

Daniel Novák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Neorenesanční dům, do něhož spisovatel Franz Kafka docházel za přítelem Maxem Brodem, se proměnil na luxusní byty. Za aktuálně dokončovaným projektem v Jilské ulici v centru Prahy kousek od legendární pivnice U Vejvodů je Coast Capital Partners, developer s izraelskými kořeny. 

Další bydlení pro nejmovitější kupce včetně dvou tisíc metrů čtverečních obchodů vznikne v jeho režii přestavbou domu naproti orloji na Staroměstském náměstí.

„Izraelští investoři objevili český trh poměrně záhy po revoluci v roce 1989. Určitě v tom hrály roli i historické vazby a vztah některých konkrétních osob k tehdejšímu Československu, případně střední Evropě,“ uvedl Lubomír Bartál, advokát z pražské kanceláře Clifford Chance, která velkým realitním firmám pomáhá s byznysem.

Mezi nejúspěšnější izraelské hráče v tuzemsku patří podle právníka společnost AFI Europe. Má mimo jiné velmi dobré vztahy s bankami. Právě tato firma se pustila do rozsáhlého projektu na místě někdejšího továrního komplexu ČKD ve Vysočanech.

Nyní startuje také administrativní projekt AFI Vokovice na Evropské třídě. V těchto dnech dostala stavební povolení, stavět začne v říjnu. Stavba z dílny architektonického studia DAM architekti nabídne k pronájmu patnáct tisíc metrů čtverečních kanceláří.

„Celková investice činí sedm set milionů korun. V současné době jednáme s několika nájemci o pronájmu na zhruba polovinu pronajímatelné plochy,“ sdělil Doron Klein, generální ředitel tuzemské části AFI Europe.

 V případě Coast Capital Partners převýší jejich investice do výstavby luxusního bydlení jednu miliardu korun. Projekt v Jilské totiž není jejich jediným developerským počinem v metropoli.

Aktuálně CCP pracuje mimo jiné na projektu v ulici Karolíny Světlé či na přestavbě historického domu naproti orloji na Staroměstském náměstí. Nejluxusnější projekty má však developer v Troji. Projektu s výhledem na tamní zámek a vinice zahrnuje penthousy o stovkách metrů čtverečních. Budou mít dokonce soukromé výtahy z bytů do garáží.

Miliarda korun

To vše bude CCP stát přes jednu miliardu korun. Aktuálně na financování firma spolupracuje s UniCredit Bank, PPF bankou a Raiffeisenbank.

Realitní trh v poslední době překvapil rovněž další izraelský developer Daramis. Firma se dosud jako většina stavebníků zaměřovala na Prahu. Nedávno ale oznámila, že postaví přes pět stovek nových bytů v Plzni pro mladé rodiny i studenty. Velikostí je projekt srovnatelný se stavbami v hlavním městě.