Finanční krize může poškodit také realitní trh v Česku | E15.cz

Finanční krize může poškodit také realitní trh v Česku

Další obr? Nejnovější budova pražského BB Centra Filadelfie brzy uvítá svého nájemce.
Ten bude mít v sousedství giganty jako Telefónica, GE Money, Hewlett-Packard nebo ČEZ
Další obr? Nejnovější budova pražského BB Centra Filadelfie brzy uvítá svého nájemce. Ten bude mít v sousedství giganty jako Telefónica, GE Money, Hewlett-Packard nebo ČEZ
• 
ZDROJ: E15 Eduard Erben

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Současné turbulence ve světové ekonomice můžou v případě dalšího negativního vývoje dopadnout i na český trh podnikatelských nemovitostí. Investice do kancelářských budov, obchodních center a skladových areálů by tak podobně jako při minulé krizi mohly zažít nový pokles. Vyplývá to z ankety mezi realitními poradenskými firmami.

„Není pochyb o tom, že investoři a firemní nájemci jsou opatrnější než před třemi měsíci, protože poptávku na obou stranách brzdí obavy ohledně vývoje státních dluhů a tempa budoucí globální hospodářské expanze,“ uvedl k celosvětové situaci analytik poradenské firmy Jones Lang LaSalle Jeremy Kelly.

Klíč k dalšímu vývoji závisí na postoji finančního sektoru, míní ředitel tuzemské pobočky konzultantské firmy DTZ Petr Šulc. „Pokud finanční sektor ztratí aktuální elán, entuziasmus a přiměřenou míru odvahy, nervozita se může přenést i na sektor nemovitostních investic,“ sdělil šéf české části DTZ.

To by mohlo zvrátit letošní i loňský růst investic do komerčních nemovitostí v Česku. „V případě, že v České republice a Evropě skutečně dojde k dvojité recesi, bylo by opravdu naivní a hloupé zcela přehlížet že k poklesu objemu investic může dojít,“ řekl generální ředitel pro Českou republiku Colliers International Omar Sattar.

Investoři momentálně hledají jistotu, tu vidí ve zlatě či švýcarském franku

Tváří v tvář nejistým výhledům se aktuálně investoři globálně uchylují se do bezpečných útočišť, což je zejména zlato, švýcarský frank a americké státní dluhopisy. Na jejich atraktivitě se nic nezměnilo ani po snížení ratingu USA.

Přesto hospodářskou recesi pojímá část realitních investorů jako šanci. „I během poslední krize a jejího doznívání se objevila řada subjektů, které v dané recesi pro sebe našly investiční příležitost a nyní sklízejí plody velmi výhodných nákupů. Pokud je komerční nemovitost postavena a obsazena racionálně a s rozložením rizik, může být pro svého majitele stabilním korábem na rozbouřeném moři světových financí,“ uzavřel Šulc z DTZ.

Autor: ČTK
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.