Fotbalový Ďolíček se změní, Praha vypíše na rekonstrukci architektonickou soutěž

Stadion ve vršovickém Ďolíčku čeká rekonstrukce

Stadion ve vršovickém Ďolíčku čeká rekonstrukce Zdroj: Michal Beránek/Sport

Praha vypíše architektonickou soutěž na rekonstrukci vršovického fotbalového stadionu Ďolíček, rozhodli městští radní. Součástí rekonstrukce by měla být přístavba s komerčními prostory. Na parkovišti západně od stadionu zároveň město plánuje bytový dům a naproti přes Vršovickou ulici sportovní halu. Stadion, na kterém hraje prvoligový klub Bohemians 1905, koupilo město od soukromého vlastníka v roce 2018.

Magistrát si nechal v minulosti zpracovat ekonomickou studii rekonstrukce stadionu. Na jejím základě nyní předběžné počítá s tím, že v jižní části stadionu vybuduje kancelářskou přístavbu, ve které bude kromě tribuny i několik tisíc metrů čtverečních kancelářských ploch. Jejich pronájem by měl pomoci opravu stadionu rychleji zaplatit.

Stadion by se měl při rekonstrukci rozšířit tak, aby jeho kapacita splnila normy pro prvoligové zápasy a utkání v evropských soutěžích. Nyní je neplní a Bohemians mají dlouhodobou výjimku. Náklady na rekonstrukci, která by měla podle schváleného dokumentu začít po roce 2025, studie odhadla na 225 až 770 milionů korun bez DPH v závislosti na rozsahu prací.

Soutěž připraví a vyhlásí příspěvková organizace hlavního města Pražská developerská společnost (PDS). S vítězem přichystá projektovou dokumentaci, případně další přípravu předá magistrátu. Sama soutěž má stát asi 9,4 milionu korun s DPH.

PDS již vypsala architektonickou soutěž na bytový dům, který má vzniknout vedle stadionu a nabídnout až 140 městských nájemních bytů. Město plánuje i krytou sportovní halu naproti stadionu u Gymnázia Přípotoční. Tu budou podle záměru využívat gymnázium, sportovní kluby i veřejnost a zahrnovat by měla kromě sportovních ploch i obchodní prostory k pronájmu a garáž pro 300 aut. Parkování má být k dispozici i místním obyvatelům.