GALERIE: 40 finálových nominací v boji o Cenu EU za současnou architekturu | E15.cz

GALERIE: 40 finálových nominací v boji o Cenu EU za současnou architekturu

lie

Nadace Miese van der Roheho v Barceloně oznámila užší výběr 40 děl, která budou bojovat o Cenu Evropské unie za současnou architekturu – Mies van der Rohe Award 2017. Česko mělo deset nominací, žádná se ale do užšího výběru nedostala. Ve výběru mezinárodní poroty jsou v největší míře zastoupeny Francie, Portugalsko, Velká Británie či Dánsko. Městům s kvalitní architekturou pak dominuje Londýn, Lisabon či Dublin.

Z 355 nominací mezinárodní odborná porota v lednu 2017 vybrala čtyřicítku nejlepších evropských staveb, které budou následně představeny v katalogu a na výstavě. Z tohoto užšího okruhu porota vybrala finalisty soutěže, kteří budou oznámeni v polovině února 2017.

V samotném finále pak určí jednu stavbu, jež získá Cenu Evropské unie za současnou architekturu a jednu stavbu, které udělí Zvláštní cenu pro začínající architekty. Výsledky této prestižní ceny budou oznámeny na slavnostním vyhlášení 26. května 2017.

Eva Jiřičná: Vyrostla tu skvělá mladá generace architektů

Ze čtyřiceti vybraných prací je jich více než polovina postavena v centrech měst (24 staveb), devět se pak vyskytuje v krajině, sedm staveb stojí v oblasti městských periferií.

V porotě pro rok 2017 usedli architekti, historici architektury a kurátoři Stephen Bates (Velká Británie, předseda), Gonçalo Byrne (Portugalsko), Peter Cachola Schmal (Německo), Pelin Derviş (Turecko), Dominique Jakob (Francie), Juulia Kauste (Finsko) a Małgorzata Omilanowska (Polsko).

Bitva stavbařů. Tendr na opravu Státní opery skončil u antimonopolního úřadu

Mezi členskými státy EU se čtyřmi zástupci dominují Francie, Portugalsko a Velká Británie. Po třech stavbách mají Dánsko, Španělsko, Finsko, Nizozemsko a Norsko. Dvě zastoupené realizace hlásí Belgie, Německo, Irsko a Turecko. Zastoupení jedné stavby pak mají Itálie, Litva, Polsko, Rumunsko a Švédsko.

Kompletní fotogalerii najdete zde.

České nominace pro rok 2017

Pavilon základní školy v Líbeznicích

Archeopark Pavlov / Architektonická kancelář Radko Květ 

Venkovská usedlost Maneschowitz (Manešovice) / A1 Architects 

Obnova pivovaru v Lobči u Mšena / RIOFRIO Architects 

Stezka v oblacích / Fránek Architects 

Zen-Houses / Petr Stolín ARCHITEKT 

Vstupní budova areálu Punkevních jeskyní v Moravském krasu / Architektonická kancelář Burian-Křivinka

Rekonstrukce a přístavba Vrbatovy boudy v Krkonoších / IXA - Tomáš Hradečný, Martin Prokš, Klára Hradečná, Benedikt Markel 

Dům v sadu v Praze-Kyjích / Šépka Architekti

Komunitní centrum Máj v Českých Budějovicích / SLLA Architects
Autor: lie
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!