GALERIE: 40 finálových nominací v boji o Cenu EU za současnou architekturu | E15.cz

GALERIE: 40 finálových nominací v boji o Cenu EU za současnou architekturu

lie

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Nadace Miese van der Roheho v Barceloně oznámila užší výběr 40 děl, která budou bojovat o Cenu Evropské unie za současnou architekturu – Mies van der Rohe Award 2017. Česko mělo deset nominací, žádná se ale do užšího výběru nedostala. Ve výběru mezinárodní poroty jsou v největší míře zastoupeny Francie, Portugalsko, Velká Británie či Dánsko. Městům s kvalitní architekturou pak dominuje Londýn, Lisabon či Dublin.

Z 355 nominací mezinárodní odborná porota v lednu 2017 vybrala čtyřicítku nejlepších evropských staveb, které budou následně představeny v katalogu a na výstavě. Z tohoto užšího okruhu porota vybrala finalisty soutěže, kteří budou oznámeni v polovině února 2017.

V samotném finále pak určí jednu stavbu, jež získá Cenu Evropské unie za současnou architekturu a jednu stavbu, které udělí Zvláštní cenu pro začínající architekty. Výsledky této prestižní ceny budou oznámeny na slavnostním vyhlášení 26. května 2017.

Ze čtyřiceti vybraných prací je jich více než polovina postavena v centrech měst (24 staveb), devět se pak vyskytuje v krajině, sedm staveb stojí v oblasti městských periferií.

V porotě pro rok 2017 usedli architekti, historici architektury a kurátoři Stephen Bates (Velká Británie, předseda), Gonçalo Byrne (Portugalsko), Peter Cachola Schmal (Německo), Pelin Derviş (Turecko), Dominique Jakob (Francie), Juulia Kauste (Finsko) a Małgorzata Omilanowska (Polsko).

Mezi členskými státy EU se čtyřmi zástupci dominují Francie, Portugalsko a Velká Británie. Po třech stavbách mají Dánsko, Španělsko, Finsko, Nizozemsko a Norsko. Dvě zastoupené realizace hlásí Belgie, Německo, Irsko a Turecko. Zastoupení jedné stavby pak mají Itálie, Litva, Polsko, Rumunsko a Švédsko.

Kompletní fotogalerii najdete zde.

České nominace pro rok 2017

Pavilon základní školy v Líbeznicích

Archeopark Pavlov / Architektonická kancelář Radko Květ 

Venkovská usedlost Maneschowitz (Manešovice) / A1 Architects 

Obnova pivovaru v Lobči u Mšena / RIOFRIO Architects 

Stezka v oblacích / Fránek Architects 

Zen-Houses / Petr Stolín ARCHITEKT 

Vstupní budova areálu Punkevních jeskyní v Moravském krasu / Architektonická kancelář Burian-Křivinka

Rekonstrukce a přístavba Vrbatovy boudy v Krkonoších / IXA - Tomáš Hradečný, Martin Prokš, Klára Hradečná, Benedikt Markel 

Dům v sadu v Praze-Kyjích / Šépka Architekti

Komunitní centrum Máj v Českých Budějovicích / SLLA Architects
Autor: lie