Bitva stavbařů. Tendr na opravu Státní opery skončil u antimonopolního úřadu | E15.cz

Bitva stavbařů. Tendr na opravu Státní opery skončil u antimonopolního úřadu

Daniel Novák

Zahájení generální rekonstrukce Státní opery v Praze hrozí až několika měsíční skluz. Soutěž skončila na stole antimonopolního úřadu.   

Peripetie s prestižní zakázkou na opravu Státní opery v Praze nekončí. Národní divadlo na základě doporučení vládou jmenované hodnotící komise těsně před Vánoci vybralo jako vítěze společnost Hochtief CZ. Nabídla, že zakázku udělá za 858 milionů korun. Podle informací deníku E15 se ale proti výsledku tendru odvolala k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže tuzemská stavební jednička Metrostav. Termín pro podání odvolání vypršel v pátek o půlnoci.

Národní divadlo si není vědomo žádného pochybení. „Vyhodnocení veřejné zakázky probíhalo v souladu se všemi zákonnými nároky a v optimálních lhůtách. Všichni uchazeči o tuto veřejnou zakázku splnili kvalifikační předpoklady a nikdo nebyl ze soutěže vyloučen,“ reagoval mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk.

Škola nejbohatšího Čecha na Evropské třídě bude mít i vlastní hvězdárnu

Z prostředí neúspěšných uchazečů se na způsob vybrání vítěze snesla kritika. „Hodnotitelé například pominuli skutečnost, že některé soutěžící firmy nebyly schopny prokázat, zda někdy historickou budovu opravovaly, to je zda mají s takovýmto druhem staveb zkušenost, či zcela nebo částečně nesplnily požadovaná kritéria: neuvedly, zda mají potřebné technické vybavení či odborně fundované restaurátory,“ uvedl jeden z nich, který si přál zůstat v anonymitě.

V případě Metrostavu jeho důvody pro odvolání k antimonopolnímu úřadu nejsou známé. Firma informaci nekomentovala.  

Železničáři dají do nádraží miliardy

Hochtief CZ tvrdí, že všechny kvalifikační předpoklady splnil. „Naše společnost v minulosti úspěšně zrealizovala celou řadu rekonstrukcí historických objektů. Jako pár příkladů uvádím rekonstrukci Národní kulturní památky Vítkov, rekonstrukci jedenácti historických objektů na Zámeckém návrší v Litomyšli, revitalizaci Kláštera Broumov a v neposlední řadě rekonstrukci barokního Hospitalu Kuks,“ sdělil mluvčí Hochtiefu Michal Talian.

Rozhodnutí ÚOHS bude pro osud rekonstrukce Státní opery klíčový. „Pokud stěžovatel uspěje, rozhodnutí zadavatele o výběru úspěšného zájemce o veřejnou zakázku bude zrušeno, může být zrušeno i celé zadávací řízení,“ řekl advokát Bystrík Bugan.

K verdiktu může být ještě dlouhá cesta. Úřad sice musí rozhodnout do jednoho měsíce od zahájení řízení. Ale komplikované tendry může řešit i dva měsíce.

Největší železniční zakázka je znovu na trhu, podmínky tendru ale nahrávají velkým firmám

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!