Galerie Butovice změnila majitele | e15.cz

Galerie Butovice opět změnila majitele. Obchodní centrum koupil český fond Investika

Daniel Novák

Daniel Novák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Obchodní centrum Galerie Butovice v Praze 5 změnilo majitele. Novým vlastníkem nemovitosti poblíž stanice metra Nové Butovice je tuzemský realitní fond Investika.

Prodejcem byla mezinárodní investiční společnost Cromwell Property Group řízená australskou společností Real Estate Investment Trust. 

„Jedná se o první výhradně retailovou akvizici fondu, která se zároveň stává největší nemovitostí v portfoliu. To podstatně vylepšuje naši sektorovou diverzifikaci, kde byl doposud majoritně zastoupen kancelářský segment,“ shrnul důvody nákupu Václav Kovář z představenstva Investiky. Cenu žádná ze stran nekomentovala. 

Pro Galerii Butovice je to již několikátá změna majitele. V roce 2014 koupila nemovitost od ING Real Estate společnost Valad Europe. Tuto firmu jen o rok později celou převzala skupina Cromwell. 

Centrum otevřené v roce 2005 se zpočátku trápilo s nízkou návštěvností. Tu se podařilo vylepšit díky postupným změnám centra. Poslední velkou rekonstrukci prodělala Galerie Butovice v roce 2016. Nyní se chlubí téměř kompletní obsazeností. Mezi hlavní nájemce patří potravinářský řetězec Albert a prodejce nábytku Kika. 

O podnikatelské nemovitosti je aktuálně na realitním trhu velký zájem. „K dnešnímu datu jsme v letošním roce 2019 zaznamenali investiční transakce do komerčních nemovitostí za více než 2,4 miliardy eur, z toho retailové nemovitosti činily více než 16 procent,“ uvedla Katarína Brydone, vedoucí retailu v poradenské společnosti CBRE, která se na transakci s Galerií Butovice podílela na straně nového majitele. Prodávajícího zastupovali agenti z Cushman & Wakefield.

Nejaktivnější jsou na domácím trhu čeští investoři. Zatím letos uzavřeli 35 procent ze všech transakcí. Příkladem aktivního českého investora je právě fond Investika. Letos má za sebou již šest akvizic. Fond koupil mimo jiné kancelářskou budovu Anděl City na Smíchově nebo developerský projekt u šumavské údolní nádrže Lipno nazvaný Molo Lipno Rezidence.

 

Nejčtenější

Newslettery