Šéf fondu Genesis: Peněz je na trhu stále dost. Investoři jsou ale opatrnější | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Šéf fondu Genesis: Peněz je na trhu stále dost. Investoři jsou ale opatrnější

Daniel Novák

Zakladatelé českých firem stárnou a často své podniky nemají komu předat. Situace na trhu hodlá využít nově založený investiční fond s "palebnou silou" kolem jedné miliardy korun spřízněný se společností Genesis Capital. Jiří Beneš, ředitel fondu a současně prezident Czech Private Equity & Venture Capital Association, popisuje v rozhovoru plány nového fondu. A třeba i to, čemu se fond bude chtít vyhýbat. "Investoři si dávají hodně velký pozor na automobilový průmysl," říká Beneš.

První informace o novém fondu Genesis Growth Equity Fund I se objevily už v roce 2018. Proč trvalo spuštění tak dlouho?

Čas samozřejmě zabralo strukturování fondu a přípravné práce. Soustředili jsme se na získání institucionálních investorů typu Evropského investičního fondu a podobné instituce mají pochopitelně svůj rozhodovací proces. Rok až rok a půl je standardní čas přípravy a spuštění institucionálního private equity fondu.

Nebudete se kanibalizovat se stávajícím fondem z Genesis Capital?

Nový fond zastupuje novou linii fondů Genesis Capital. Nekonkurujeme si ve stejných příležitostech na trhu. Zaměřujeme se na menší firmy s vyšším růstovým potenciálem. Dosavadní starší fond se orientuje na středně velké společnosti. Mezi oběma fondy je jasná dělící čára.

Proč jste se rozhodli zaměřit nový fond na menší firmy? Už není dostatek větších akvizičních cílů?

Tak to určitě není. Segment středních a menších firem je do určité míry neobhospodařovaný, v této oblasti jsou omezené zdroje akciového kapitálu. Navíc v České republice stále více v menších firmách rezonuje téma nástupnictví. Majitelé často nemají firmy komu předat a musejí řešit vlastnický problém. Generační obměna není jen mediální téma, ve firmách založených v devadesátých letech je prostou matematikou vidět, kolik je v současnosti zakladatelům let. Neříkáme, že v tomto segmentu není konkurence investorů, ale klasické private equity fondy se díky růstu jejich velikosti zaměřovaly v posledních letech spíše na větší cíle. Tím se logicky uvolňoval prostor pod nimi.

Když říkáte, že se zaměříte na firmy s větším potenciál růstu, znamená to, že půjdete i do většího rizika?

Zaměření bude na firmy, které mají existující zákaznickou bázi, fungují minimálně několik let, jsou ziskové a vidí další příležitosti k růstu. Růst může být organický, rozšířením kapacit, může pocházet z akvizic, investic do inovací nebo expanze na další trhy. Rozhodně nechceme jít do segmentu start-upů.

Na jaké obory se zaměříte?

Máme tři sektorová témata odpovídající profilu české a slovenské ekonomiky. Je to zaprvé výroba a strojírenství s vyšší přidanou hodnotou. Zadruhé služby pro byznysové zákazníky, tedy obor, v němž je u nás mnoho segmentů služeb podstatně menších, než je obvyklé na západních trzích. A třetím investičním tématem jsou společnosti v oblasti technologií a inovací. Chceme se soustředit na firmy, které mají přidanou hodnotu, což se odráží ve výši jejich marží. Ve struktuře českého průmyslu je hodně subdodavatelů například z řad plastikářů, kteří mají marži dvě tři procenta. Mají stroj, kde na začátku někdo sype plastové granule a z druhé strany někdo jiný vyndává plastové díly. Marži mají dvě procenta a růst mezd může takovou firmu zničit.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu E15
fotoRoční předplatné1899 Kč
Ušetříte 489 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoČtvrtletní předplatné499 Kč
Ušetříte 98 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoMěsíční předplatné99 Kč
Cena 99 Kč platí pro první měsíc pro nové předplatitele. Další následující měsíc stojí 199 Kč.
Objednat
fotoDarujte roční předplatnéNáhled předplatného1899 Kč Objednat
Firemní předplatné
Roční licence pro firmy a instituce
Printová verze E15
Předplatné printového deníku E15
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!