Italům v Česku chátrají desítky domů a zámků | E15.cz

Italům v Česku chátrají desítky domů a zámků

Daniel Novák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Italští investoři nakoupili v posledních dvou dekádách tuzemské nemovitosti za miliardy korun. Realitní profesionálové se domnívají, že v řadě případů byla motivem investic potřeba dostat peníze mimo dosah italského státu.

 

Italský realitní kapitál v České republice zažívá střídání generací. Na rozdíl od minulých let se na nákupy českých nemovitostí vydaly italské korporace. V posledních dvou desetiletích ale byly Praha a další české regiony pod akviziční palbou bohatých italských jednotlivců. Část z nich se nyní stahuje. Nemálo Italů však podle zjištění webu E15 Premium nechává své české državy chátrat. V Itálii jsou reality oblíbeným sektorem mafie pro praní špinavých peněz.

„Pokud na přelomu tisíciletí bylo možné mluvit o boomu italských privátních investic do pražských realit, dnes si soukromí investoři z Itálie spíše vybírají zisky, respektive své nemovitosti prodávají. Zároveň na českém trhu registrujeme nástup italského korporátního kapitálu,“ uvedl Prokop Svoboda, řídicí partner realitní kanceláře Svoboda & Williams.

Institucionální investory s italským kapitálem v zádech reprezentují hlavně fondy z pojišťovací skupiny Generali Investments. Za zisky z pojistek koupily v posledním období například paláce Euro a Astra ve spodní části Václavského náměstí. Hned naproti si pořídily rovněž hotel. Aktuálně opravuje fond z Generali také secesní palác na Jungmannově náměstí.

Přístup k veškerému digitálnímu obsahu

Předplatit E15 Premium