Každá druhá kancelář v Praze je na hraně životnosti | E15.cz

Každá druhá kancelář v Praze je na hraně životnosti

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Tomas Novak, Euro

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Téměř polovina kanceláří v Praze je starší deseti let, to je přitom životnost technologií v moderní kancelářské budově. Tvrdí to statistiky realitní poradenské společnosti Cushman & Wakefield (C&W). Rekonstrukce čeká do dvou let dvě třetiny kanceláří.

„Budovy postavené v letech 1999-2003 dnes tvoří zhruba 30 procent všech ploch kategorie A a B v Praze. Dalších 35 procent tvoří prostory vystavěné v letech 2004-2008,“ poznamenala vedoucí kancelářského týmu Cushman & Wakefield v Praze Radka Novak.

Životnost moderní kancelářské budovy se podle ní z hlediska technologií a vnitřního uspořádání odhaduje právě na deset let. „Ještě před uplynutím této doby je potřeba udělat zásadní rozhodnutí, jakým způsobem bude kancelářská budova dále nabízena k užívání. Majitelé se mohou rozhodnout buď pro kompletní rekonstrukci, díky které ji mohou omladit o sedm až osm let, anebo zvolí rekonstrukci částečnou. Toto rozhodování se bude v nejbližších dvou letech týkat zhruba dvou třetin kancelářské plochy v Praze,“ dodala s tím, že někteří majitelé budou zvažovat i přeměnu budovy například na hotel nebo byty.

Rekonstrukce v Myslbeku a Prague City Centre
Větší rekonstrukce nyní připravují majitelé budovy Myslbek na pražských Příkopech nebo Prague City Centre v Klimentské ulici. „Obě budovy se nacházejí na prestižních adresách v centru Prahy, a tak lze předpokládat, že poptávka po těchto prostorách potrvá,“ podotkla Novak.

Rekonstrukce se vždy týká vstupních a společných prostor budovy, v ideálním případě i technologií budovy. „Co se budovám z devadesátých let již hůře mění, je vnitřní uspořádání pronajímatelných prostor. Ty sice nabízejí open space, dispozice pater však ne vždy odpovídá momentálním trendům,“ dodala Novak.

V Praze se nachází 2,9 milionu metrů čtverečních ploch kanceláří. Na konci letošního března mírně přibylo neobsazených kanceláří, celkem jich je v hlavním městě bez nájemce 13,7 procenta.

Autor: ČTK, pav