Města chystají stavbu nových zimních stadionů | E15.cz

V Česku vyrostou desítky zimních stadionů, provozovatelé ale složitě hledají obchodní model

Michal Šenk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Češi mohou bruslit na 170 krytých zimních stadionech. To podle hokejového svazu nestačí. Má však nastat změna, a to i proto, aby v zemi přibývalo hokejistů a krasobruslařů.

Výstavbu či alespoň modernizaci zimního stadionu zvažuje podle informací deníku E15 celkem 26 měst, například Brno, Dobříš a Jihlava.

„V šesti případech je to modernizaci stávajícího zařízení, ve čtyřech výstavba druhé ledové plochy a ve zbývajících šestnácti případech vybudování nového stadionu,“ potvrzuje mluvčí hokejového svazu Zdeněk Zikmund.

„Zásadní rekonstrukci by přitom vzhledem k délce provozu potřebovala řada dalších stadionů,“ dodává.

Důvodem pro investice do rekonstrukcí, případně stavby nových ledových hal, je také to, že provoz nynějších zařízení je příliš drahý kvůli vysoké energetické náročnosti a zastaralým technologiím chlazení. 

Na mapu tuzemských zimáků naposledy přibyly Říčany, pražské Strašnice a Kuřim. Tam stála stavba zimního stadionu sto milionů korun.

„Sám hraju hokej a pohybuji se v developmentu. Přišlo mi přirozené to spojit,“ vysvětluje jednatel společnosti Fuertes Development Zdeněk Přichystal zrod nápadu postavit pro jedenáctitisícové město v blízkosti Brna novou ledovou plochu. Projekt podporovaný radnicí zčásti zafinancovaly banky. 

Největší rozdíly spočívají právě v tom, kdo stavbu a provoz stadionu financuje či dotuje. Například strašnický stadion Škoda Icerink je ryze soukromou investicí skupiny Padok.

Roční provozní náklady tam vycházejí na zhruba sedm milionů korun, přičemž sedmdesát procent z toho připadne na výdaje za energie. Správa několik desítek let starých stadionů pak může stát i dvojnásobek. 

„O zimním stadionu je třeba přemýšlet jako o hotelu. Ekonomicky fungovat může jen při slušné vytíženosti,“ zdůrazňuje Martin Holý, manažer stadionu Škoda Icerink.

Své dvouleté zkušenosti z pilotního projektu ve Strašnicích chce zúročit i jinde. Skupina Padok je podle něho před uzavřením smluv o stavbě tří zimních stadionů ve třech městech. Konkrétnější ale být nechtěl.

Na zimních stadionech se příliš vydělávat nedá, shodují se provozovatelé. Zpravidla usilují o udržení černé nuly.

Do plusu se dostávají jen provozovatelé multifunkčních hal, které nabízejí zázemí pro koncerty a další komerční společenské události.