Krize ve stavebnictví se letos ještě prohloubí | e15.cz

Krize ve stavebnictví se letos ještě prohloubí

Tuzemské podniky přes zastavení poklesu ekonomiky plánují více zaměstnance propouštět, než nabírat nové
Tuzemské podniky přes zastavení poklesu ekonomiky plánují více zaměstnance propouštět, než nabírat nové
• 
ZDROJ: Richard Rames, E15

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Propad tuzemského stavebnictví bude letos vrcholit, k růstu se odvětví pravděpodobně nevrátí ani v roce 2013, soudí většina ředitelů tuzemských stavebních podniků.

Menší stavební firmy se bojí, že kvůli nedostatku zakázek zkrachují. Velké firmy omezují stavy svých zaměstnanců. Pokles tržeb očekávají v oboru tři ze čtyř firem. Obavy stavbařů odhalil průzkum mezi šéfy stavebních společností, který zveřejnily společnosti CEEC Research a KPMG Česká republika.

„Vyhlídky českého stavebnictví jsou pesimistické především kvůli chybějícím finančním zdrojům na straně veřejné poptávky a restriktivnímu přístupu k financování nového developmentu na straně bank,“ uvedl partner KPMG ČR Pavel Kliment.

Letošní pokles odvětví má být podle stavařů výraznější než v roce 2011. V minulém roce se výkon českého stavebnictví snížil podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) o 3,1 procenta.

Novou výstavbu komerčních budov jako jsou kanceláře nebo obchodní centra omezují přísné podmínky bank pro získání úvěrů, soudí generální ředitel developerské skupiny Crestyl Omar Koleilat. „Proto se domnívám, že stavební aktivita bude v této oblasti malá, nicméně se trh pravděpodobně začne trochu hýbat a v roce 2013 bychom pak mohli zažít začátek stavby komerčních projektů ve větším množství než nyní,“ řekl šéf Crestylu.

Prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš na diskusním setkání uvedl, že z trhu zmizelo poměrně velké množství malých a středních firem. Další stavební podniky jsou podle něj na pokraji krachu, mnohé nemají na splácení závazků, hodně stavbařů zvýšilo počet nezaměstnaných.

Průměrný počet zaměstnanců ve stavebních podnicích s 50 a více zaměstnanci se loni meziročně snížil o 5,9 procenta, vyplývá z oficiálních statistik.

Autor: ČTK, nos
Newslettery