Majetek dopravního podniku půjde do prodeje. S téměř ročním zpožděním | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Majetek dopravního podniku půjde do prodeje. S téměř ročním zpožděním

Tereza Čapková

Dopravní podnik hlavního města nabídne do prodeje nemovitosti v hodnotě stamilionů korun. Ke koupi bude například historická vozovna Orionka v Praze 3 nebo areál Švábky v Praze 8. Přivydělat si chce městská společnost i díky pronájmům nebytových prostor. Osm lukrativních nemovitostí chtěl podnik prodat již loni v květnu, z elektronické aukce ale sešlo.

Vše se zadrhlo na tom, že dopravní podnik majetek původně nabídl hlavnímu městu, posléze ale dozorčí rada městské společnosti návrh stáhla. Podnik podle mluvčího Jiřího Štábla totiž několikrát město ohledně prodeje majetku urgoval, ale bez odezvy.

„Dozorčí rada přišla s požadavkem, aby byla nabídka nemovitostí vytipovaných k prodeji koordinována s prodejem dalšího majetku. Může jít například o scelení majetku vlastněného dopravním podnikem a městem do jedné nabídky nebo jiná řešení, která by přinesla efektivnější prodej,“ informovalo server E15.cz tiskové oddělení hlavního města. Na úkolu se prý pracuje, ale vyžaduje to dlouhodobější přípravu. „Vyhlášení aukcí proto nyní není aktuální,“ míní magistrát.

Dopravní podnik momentálně připravuje poptávkové řízení na výběr zájemců o pronájem nebytových prostor a chystá cenové mapy. „Předpokládáme, že bude zveřejněno na přelomu února a března,“ uvedl Štábl. Většinou půjde o prostory ve stanicích metra.

Do prodeje chce poslat dopravní podnik ještě letos i vozovnu Orionka. V areálu vozovny je i pražský unikát, historické tramvajové koleje, které nechal položit František Křižík v roce 1897. „Vzhledem k historické hodnotě, především tramvajových kolejí, bude stanovena povinnost nového majitele areálu, aby bez poškození tyto koleje „vytěžil“ a bezplatně předal muzeu MHD,“ zmínil Štábl.

Součástí Orionky je i bytový dům se třemi byty. Na pozemku stojí také například plechový přístřešek, gumárna, vrátnice a sklad hořlavin.

Mezi další lukrativní nemovitosti, které budou k mání, patří areál Švábky v Praze 8. Areál původně dopravní podnik využíval jako opravárenské zázemí podnikové dopravy. Tvoří jej administrativní a obytný dům, opravárenská dvoulodní hala, budova olejového hospodářství, mobilní vrátnice či mobilní nízkotlaká plynová parní kotelna. „Omezením v případě demolice stávajících objektů a nové výstavby bude ochranné pásmo metra a tunel metra, což zpřísňuje podmínky stavební činnosti,“ uvedl mluvčí dopravního podniku.

Do prodeje půjdou i Švábky

Nového majitele bude hledat dopravní podnik také pro pozemky a stavby mezi ulicí Švábky a Libeňským mostem. V současnosti z nich část využívá společnost Metrostav jako staveniště. Tíží je také smluvní dokumentace s městskou částí Praha 8, která zde staví administrativní budovu. Zájem o koupi již vyslovil pražský magistrát.

Způsob prodeje zatím nechtěl Štábl upřesnit. „V tuto chvíli jsme na samém počátku. Jednou z variant je již dříve odložená elektronická aukce,“ uvedl Štábl. Záležet pode podle něj i na tom, kolik bude jaký způsob prodeje stát.

„Současně vytipováváme další nepotřebný majetek, který bude rovněž nabídnut k odprodeji. Podklad pro cenu bude stanoven znaleckým posudkem, který nechá dopravní podnik zpracovat, jakmile o samotném prodeji konkrétního nepotřebného majetku rozhodnou vedoucí orgány,“ konstatoval mluvčí.

Nebytové prostory ve stanicích metra, které budou k pronájmu
Číslo provozovny Výměra (m2)
Tramvajová smyčka Radlická SO2016 (č.m. 128-131) 26,77
Hradčanská HR 14/451 56,40
Rajská zahrada RZ 4/351 83,00
Kolbenova KL 1/426 29,30
Hlavní nádraží HN 1/304 12,00
Vyšehrad VY 3/260 64,00
Poliklinika Barrandov
(tramvajová zastávka)
SO2026 5,50
Můstek (výstup Václavské nám.) MSA 25/454 39,00
Kobylisy-západ KB 7/528A 23,40
Kobylisy-západ KB 13/532B 47,50
Křižíkova KR 1/506 21,50
Kobylisy-východ KB 21/626A 88,90
Ládví LA 34/512 51,30
Českomoravská CE 4/423 41,30
Českomoravská CE 2/422 80,00
Černý Most CM 8/227 20,70
Černý Most CM 7/231 39,00
Invalidovna IN 1/421 41,70

Zdroj DPP

Autor: Tereza Čapková
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!