Státní opera - Náklady na opravu se mohou vyšplhat k miliardě | E15.cz

Náklady na opravu Státní opery se mohou vyšplhat k miliardě

Michal Nosek

Rozpočet rekonstrukce Státní opery může nafouknout nová otočná scéna, o které uvažuje vedení Národního divadla. Ta by stávající rozpočet 858 milionů korun podle vedoucího projektového týmu společnosti Hochtief Jana Křístka navýšila zhruba o 110 milionů. Pod celým půdorysem jeviště, které má rozměry 17 na 21 metrů, by se muselo vyhloubit pět metrů.

Přestavba Státní opery má být hotová v první půli příštího roku, aby se stihla divadelní sezóna 2019. Nyní pokračují práce na obvodovém plášti a obkladech. Stavba se ovšem může proti původním plánům prodražit.

U otočné scény jsou ve hře dva scénáře. Repase stávající točny, nebo instalace nové, která by využívala nejmodernější technologie.

„V současné době projednávají pořízení nové točny odborné útvary ministerstva kultury a financí a my se rozhodneme na základě jejich stanovisek. Podmínkou Národního divadla je, že hlavně musí být dodržen termín rekonstrukce,“ uvedl ředitel Národního divadla Jan Burian.

„Stavební část je jen menší položkou v rozpočtu, zhruba dvacet milionů. Hlavní náklady by byly na novou točnu a technologie,“ říká vedoucí projektového týmu Hochtiefu Jan Křístek s tím, že čím dříve se investor rozhodne, tím lépe. V současné době totiž již probíhá repase staré točny, která by se v případě rozhodnutí pro instalaci nové zastavila.   

„Pokud se investor rozhodne pro novou točnu, tak to pro nás znamená pět měsíců práce na hloubení a zabezpečení jámy pod jevištěm, tři měsíce zabere betonáž a dalších pět montáž nové točny,“ vypočítal Křístek.

Rekonstrukcí již prošlo i energo centrum pro budovy Národního muzea, v provozu je již topení. V dubnu bude pro letní sezónu zprovozněno chlazení. „Komplikované bylo, že práce na rekonstrukci kotelen probíhaly za provozu,“ říká vedoucí projektového týmu zhotovitele Hochtief Jan Křístek. 

 

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!