Domy z tiskárny už nejsou žádné sci-fi. Podívejte se, co chystají architekti z Chicaga | E15.cz

Domy z tiskárny už nejsou žádné sci-fi. Podívejte se, co chystají architekti z Chicaga

Michal Nosek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Nové technologie stále výrazněji pronikají do stavebnictví. Důkazem je příběh projektu futuristického domu, který vznikne pomocí 3D tisku. V roce 2016 zvítězil designový tým chicagských architektů WATG Urban v soutěži The Freeform Home Design Challenge. Nyní se přiblížila realizace stavby ve státě Tennessee.

Soutěž The Freeform Home Design Challenge organizovala společnost Branch Technology a její vítěz získal zakázku na vytvoření prvního funkčního 3D vytištěného domu na světě.

„Je důležité, aby architektura a životní prostředí harmonicky spolupracovaly. Vybraná lokalita je vzdálená jen pár kroků od řeky Tennessee v krásné zalesněné oblasti. Dům tak ladí s okolím,“ uvedla mediální manažerka ateliéru WATG Ashley Fauguel

Společnost WATG v současné době připravuje podrobné výkresy a finalizujeme projekt s radnicí města Chattanooga, aby zajistila, plynulý harmonogram stavby.

Dům je jedinečný komplexní geometrií pláště, ale zároveň poskytuje dokonalou funkčnost. Oblouková forma zaručuje kostře domu pevnost a pružnosti díky nimž dům poskytuje velké obytné prostory. Dům bude splňovat veškerá ekologická i bezpečnostní kritéria. Jeho cenou se ale tvůrci zatím nepochlubili.