Namísto koupě rekonstrukce. Češi se letos stanou kutilskou velmocí | e15.cz

Namísto koupě rekonstrukce. Česko se letos stane kutilskou velmocí

Celková částka investic mířících do rekonstrukcí rezidenčního bydlení letos v Česku dosáhne 3,26 miliardy eur, v přepočtu zhruba 81,5 miliardy korun.
Celková částka investic mířících do rekonstrukcí rezidenčního bydlení letos v Česku dosáhne 3,26 miliardy eur, v přepočtu zhruba 81,5 miliardy korun.
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
1

Celková částka investic mířících do rekonstrukcí rezidenčního bydlení letos v Česku dosáhne 3,26 miliardy eur, v přepočtu zhruba 81,5 miliardy korun. Meziročně jde o nárůst skoro o 20 procent, vyplývá z dat evropské stavební asociace Euroconstruct, sdružující 19 zemí. Zájem lidí o zvelebování svých bytů a domů potvrzují výrobci materiálů i stoupající úvěry u stavebních spořitelen.

Podle průzkum společnosti Xella pro ČR, výrobce stavebního materiálu Ytong, plánuje či zvažuje každá šestá česká domácnost nakupovat zdící materiály. Dvě třetiny z nich se chystají na rekonstrukci. "Domácnosti chtějí bydlet lépe, proto letos rezidenční trh potáhnou také rekonstrukce," uvedl Peter Markovič, generální ředitel společnosti Xella pro ČR.

Podle odhadů Euroconstructu, které má firma Xella k dispozici, objem rekonstrukcí rezidenčního bydlení letos v ČR poroste nejrychleji v Evropě. Očekávané tempo zvýšení rekonstrukcí v Evropě je 2,6 procenta a žádná jiná ze sledovaných zemí by neměla růst více než o deset procent. K této hranici se přiblíží jen Španělsko a Irsko.

Markovič uvedl, že vývoj investic do rekonstrukcí v České republice je částečně zkreslen loňským propadem, kdy zájem investorů více směřoval k novému bydlení a získání hypotéky za výhodné ceny. Letos ale úrokové sazby hypoték výrazně stouply. Propad zájmu o jejich sjednávání pociťují stavební spořitelny, o to více jim stoupají úvěry na opravy a modernizaci bydlení. Uvedly to Raiffeisen stavební spořitelna i Stavební spořitelna České spořitelny, neboli Buřinka.

"V meziročním srovnání zaznamenala Buřinka v první polovině roku nárůst úvěrů na rekonstrukce o více než 50 procent," řekl Milan Pospíšil, expert na úvěry ve Stavební spořitelně České spořitelny.

Vysoké ceny energií nutí lidi k renovacím o to více, že podle výsledků Sčítání 2021, které zveřejnil Český statistický úřad, pochází zhruba každý čtvrtý dům v Česku z období před rokem 1946. Bytový fond je tak zastaralý a úpravy jsou často nutností. "Domácnosti stále častěji zateplují a volí více ekologické tepelně izolační materiály," uvedl Markovič.

Autor: ČTK
Newslettery