Nové byty v Praze jsou sice levnější o statisíce, avšak výrazně menší

Vizualizace jižní části projektu Smíchov City, kde bude rozsáhlý kampus České spořitelny.

Vizualizace jižní části projektu Smíchov City, kde bude rozsáhlý kampus České spořitelny. Zdroj: Sekyra Group

Bytové domy na pražském Smíchově
Manažer Deloitte Petr Hána.
3
Fotogalerie

Průměrný nový byt, který v hlavním městě letos v červenci přišel na trh, je téměř o milion levnější než ten, který dali developeři do nabídky loni. Zdaleka to však neznamená, že by se snad cenová křivka konečně obracela a bydlení zlevňovalo. Stavitelé jen reagují na poptávku a nabízejí čím dál menší byty. 

Zatímco pražský byt, který si teď lze vybrat z nabídky developerských projektů, měří průměrně 69 metrů čtverečních, čerstvě dodaná porce novinek čítá už jen 49 čtverečních metrů. Takový sešup o více než čtvrtinu plochy nebyl přitom patrný ještě v červnu, kdy šly nově na trh průměrně šedesátimetrové byty. Ukazují to data portálu Cenovamapa.org.

I když nabídková cena za metr čtvereční první prázdninový měsíc zase povyskočila, a to meziročně o dvanáct procent na 132 tisíc korun, byty díky skromnější rozloze v průměru opticky „zlevnily“ o 920 tisíc korun. „Červencová nabídka vykazuje klientsky příznivou tvář jen za cenu radikálního poklesu velikosti nových bytů. Průměrná cena je nižší než cena aktuálně prodaných bytů, a červencová nabídka tak bude mít pravděpodobně rychlost prodeje vyšší než aktuálně volné byty,“ uvádí analytik Cenovamapa.org František Brož.

Na odbyt si přitom developeři nemohou v posledních měsících stěžovat. „Problém je, že počty volných bytů na trhu jsou historicky na nejnižší úrovni a není příliš kde vybírat,“ dodává Brož s odkazem na data, která má Cenová mapa od roku 2014 k dispozici. Čerstvou porci na developerském trhu v červenci tvořilo šest projektů se 112 byty, z nichž polovina vznikla v rámci rekonstrukcí a polovina v novostavbách. Celková nabídka volných bytů na trhu tak stoupla o tři procenta.

4+kk o třetinu menší

Pokles průměrné velikosti červencových novinek oproti stále volným bytům dodaným na trh v předchozích měsících či letech se týkal všech dispozic s výjimkou 3+kk, které si udržely velikost. Naopak dispozice 4+kk, na kterou připadají pouze jednotky procent nové nabídky, ztratila dokonce třetinu plochy a v průměru sotva přesáhla hranici osmdesáti metrů čtverečních. Jednotky 5+kk  minulý měsíc nepřibyly vůbec.

Trend rostoucího zájmu o menší byty potvrzují společné statistiky developerů Central Group, Trigema a Skanska Reality. Průměrná velikost prodaného bytu v Praze činí 65 metrů čtverečních, což je zhruba o pět metrů méně než v roce 2016. Důvodem je zvýšená poptávka po dispozicích 1+kk a 2+kk. U dvoupokojových bytů narostl prodejní podíl na 43 procent, uvádí Central Group.

Vzrostl také zájem o garsonky, které se na prodejích podílejí téměř 23 procenty, zatímco před pěti lety to bylo pod dvacet procent. Dispozice 3+kk tvoří necelou třetinu prodejů a byty 4+kk a větší zbývající zhruba desetinu.

Ve druhém čtvrtletí se v Praze prodalo 2650 nových bytů, o 550 více než za předchozí čtvrtletí považované za rekordní. Celkem tak za letošní první pololetí našlo kupce 4750 nových bytů. Oproti loňsku je to téměř dvojnásobek. 

 

Trh jede na malometrážních bytech, říká Petr Hána z DeloitteManažer Deloitte Petr Hána.Manažer Deloitte Petr Hána.|Deloitte

Ceny neřeší jen zájemci o koupi bytů. „Praha se postupně vyprodává. Developeři vyčkávají, jak se ustálí ceny stavebních materiálů a náklady na výstavbu obecně,“ popisuje manažer poradenské firmy Deloitte Petr Hána.

Táhnou poptávku po menších bytech spíš investoři, anebo je kupují lidé pro vlastní bydlení, protože na větší dnes prostě nedosáhnou?

Je to kombinace obojího. Ve chvíli, kdy si chcete pořídit vlastní bydlení, tak samozřejmě řešíte, na co dosáhnete. U mladé rodiny to může být třeba jen na 2+kk. Co se týká investic, tam jsou samozřejmě vhodnější malometrážní byty. Byt budu chtít buď pronajmout, anebo vsadím na to, že se jeho hodnota bude zvyšovat, a o výši nájmu mi zase tolik nepůjde, protože nemovitost budu mít třeba pro své děti. Developeři pochopitelně cílí i na tuto skupinu investorů. Ale také investice se odvíjí od toho, kolik peněz do ní chcete vložit a kolik máte vlastních zdrojů.

Svoji roli nejspíš hraje také historický vývoj…

Malometrážních bytů je na českém trhu málo a skluz už delší dobu doháníme. Vycházíme ze zásoby bytů, které se postavily přibližně do roku 1993, kdy doběhla centrálně plánovaná výstavba. Ta byla zaměřená právě na větší byty. V posledních letech developerský trh jede, když to řeknu obecně, na malometrážních bytech. Ty si lidé mohou spíš dovolit. Je to tedy o celkové ceně a o tom, na co dostanou hypotéku.

Na jaře se objevily zprávy, že stoupá poptávka po větších bytech. Té už je konec?

Lidé v době covidu začali daleko víc řešit to, jak bydlí. Když byli všichni z rodiny doma, tak chybělo místo na práci. Mít pracovnu by bylo výrazně lepší, než se schovávat třeba v ložnici. Ano, zájem o větší byty je, ovšem pokud si je lidé mohou dovolit. Měli jsme období levných peněz, které teď pomalu končí. Pokud lidé cítili potřebu bydlet ve větším, tak se ji snažili v covidu řešit. V případě, že šlo o investice, ale volili menší byty 1+kk a 2+kk.

Statistiky uvádějí, že letošní nabídka nových bytů je zatím nejmenší od roku 2014. Čím to je?

Praha se postupně vyprodává a nových bytů přichází na trh opravdu velmi málo. Mimo jiné developeři vyčkávají, jak se ustálí ceny stavebních materiálů i práce a náklady na výstavbu obecně. Stavební firmy nechtějí s tím, jak se situace dynamicky mění, jít do fixních cen a spíš řeší jiné varianty, například takzvaný openbooks, tedy existující pořizovací náklady na stavební materiál plus marže. Uvidíme na podzim, potom může být trend zase trochu jiný.