PointPark nakoupil sklady za miliardy | E15.cz

PointPark nakoupil sklady za miliardy

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: PointPark,

Daniel Novák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na středoevropském realitním trhu proběhla jedna z největších letošních transakcí. A výrazně zasáhla i Česko. V Praze sídlící skupina PointPark Properties (P3) koupila rozsáhlé portfolio logistických center, které zahrnuje i největší tuzemský skladový areál v pražských Horních Počernicích. O vyjednávání mezi P3 na jedné straně a společností VGP a fondy firem Tristan a AEW Europe na straně druhé informoval deník E15 už v dubnu. Aktuální uzavření kontraktu potvrdil spolehlivý zdroj.

Žádná ze stran zatím detaily obchodu s krycím názvem Bora Bora nezveřejnila. Podle dřívějších informací webu PropertyWeek.com by se cena měla pohybovat kolem 500 milionů eur (zhruba 14 miliard korun).

Akvizice je součástí bouřlivých proměn evropského trhu průmyslových nemovitostí, na němž jedna velká transakce stíhá druhou. Právě P3 je jedním z hlavních hráčů. Firmě pomohla loňská změna majitele, když ji koupili severoameričtí investiční obři TPG a Ivanhoé Cambridge. Následně jí dodali kapitál na mohutnou expanzi. Společnost nedávno koupila portfolio prvotřídních skladů v Itálii. Předtím získala rozsáhlé pozemky v Jirnech u Prahy. Hned vedle dálnice D11 a areálu konkurenčního Prologisu vybuduje nový logistický areál.

Transakcím se sklady pomohl hlavně přebytek peněz na trhu, zejména z USA. Jedním z lídrů se tak stal například další americký gigant Blackstone prostřednictvím své logistické platformy Logicor. Ta nedávno vstoupila i do Česka, když od společnosti Panattoni koupila portfolio skladů zahrnující logistický park v Dobrovízi nedaleko ruzyňského letiště, kde bude stát hala Amazonu. Do evropské logistiky už promluvil rovněž Starwood Capital, další velký investor z USA.

Kromě Američanů ale peníze do skladů a průmyslových hal pumpují také Norové. Zmíněný Prologis již na sklonku roku 2012 vytvořil společný podnik s investiční divizí norské centrální banky, která spravuje státní penzijní fond. V Česku je Prologis již dávno etablovaným developerem. Nyní má díky novému kapitálu zálusk na další porci realit. Podle informací z trhu má zájem například o mezinárodní portfolio skladů americké private equity skupiny Heitman, do něhož patří i velký skladový komplex u dálnice D5 v Rudné.

Zdaleka největší obchod v tomto odvětví se ale podle informací deníku E15 rodí v Humpolci. Investoři prý krouží kolem na Vysočině sídlící skupiny CTP, největšího tuzemského developera průmyslových nemovitostí. Hodnota případné transakce, o níž už informovaly také Hospodářské noviny, by se pohybovala v řádu desítek miliard korun.

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.