Polské stavebnictví mele z posledního | E15.cz

Polské stavebnictví mele z posledního

Stavební produkce v Polsku klesá kvůli špatné platební morálce a nedostatku zakázek.
Stavební produkce v Polsku klesá kvůli špatné platební morálce a nedostatku zakázek.
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Aureliusz M. Pędziwol, Varšava

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Hodnoty půlmiliardy zlotých (asi tři miliardy korun) dosahuje dluh polských stavebních firem. Na smluvní partnery si stěžuje 70 procent všech firem v branži. Na proplacení faktur čekají půl roku.

Přesněji: pět měsíců a dvanáct dní je průměrná lhůta mezi vystavením faktury stavební firmou a jejím proplacením, uvádí zpráva polského sdružení na ochranu věřitelů KRD BIG. Podle jeho šetření se polské stavebnictví potýká s vážnými problémy. Branže je následky opožděných plateb postižena mnohem více než všechny ostatní.

Jen jedna z osmi stavebních firem nezná potíže s dolováním peněz ze smluvních partnerů. Podle šéfa KRD BIG Adama Łąckiho jsou důvodem dva faktory: zaprvé nízká platební morálka v oboru, kde se zpoždění plateb nebo dokonce neplacení faktur vůbec stalo normou. Zadruhé hospodářské zpomalení, které právě stavebnictví postihuje nejvíce.

Stavební produkce klesá již šest čtvrtletí po sobě. Jednak došlo k výraznému útlumu investic do infrastruktury po loňském ME ve fotbale, jednak klesla poptávka po bydlení, neboť přístup k úvěrům na bydlení byl značně omezen a klesla tak kupní síla potenciálních klientů.

V KRD BIG je zaregistrováno 10 694 stavebních firem, které pohledávají 518 milionů zlotých. Ještě v polovině loňského roku registr čítal 9648 stavebníků se souhrnnou pohledávkou ve výši 399 milionů. Podle sdružení je proplacení každé osmé faktury v ohrožení. Z toho každou pátou „lze považovat za ztracenou, protože lhůta je překročena o více než rok“.

Temné vyhlídky
Optikou samotných stavitelů na tom obor brzy může být ještě hůře. Podle ankety mezi majiteli stavebních firem si 34,7 procenta z nich myslí, že v příštích třech měsících se situace ve stavebnictví dále zhorší. Jen osm procent majitelů věří v rychlé zlepšení stavu.

Autor: Aureliusz M. Pędziwol, Varšava
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.