PPF získala nadvládu nad celou O2 arenou | E15.cz

PPF získala nadvládu nad celou O2 arenou

O2 arena
O2 arena
• 
ZDROJ: ctk

Dušan Kütner

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Finanční skupina PPF se stala prostřednictvím společnosti Lindus jediným majitelem největší tuzemské multifunkční haly pro 18 tisíc lidí O2 arena. Valná hromada na konci července odhlasovala vytěsnění menšinových akcionářů. Tento postup jí umožnil zákon, neboť v té chvíli měla přes 90 procent akcií společnosti Bestsport, která halu provozuje.

„Majoritní akcionář využil svého zákonného práva. Obecně platí, že stoprocentní vlastnictví zjednodušuje řízení firmy a procesní záležitosti spojené s chodem firmy,“ řekl deníku E15 mluvčí Bestsportu Oldřich Babický k důvodům transakce.

Ještě na konci předloňského roku měl Lindus podíl ve firmě pouze 72 procent. V té době měla společnost podle výroční zprávy 28 dalších majitelů. Majoritní majitel ale postupně začal skupovat podíly menších akcionářů, a loni ke konci roku tak jeho podíl stoupl na více než čtyři pětiny. Kýžené hranice 90 procent dosáhl po dalších výkupech letos v květnu.

Pod PPF přitom přešla mezitím i celá firma Lindus, a to loni na začátku roku, když odkoupila poloviční podíl od KKCG.
V souvislosti s vytěsněním menšinových podílníků si Lindus nechal halu ocenit od společnosti E&Y Valuations. Znalecká firma ji ohodnotila na 1,398 miliardy korun, což je o 326 milionů méně, než činí její současný základní kapitál. Reálná hodnota každé akcie o jmenovité hodnotě jedna koruna tak podle posudku činí 81 haléřů.

Stejně jako Sazce se přitom i Bestsportu po těžkém období úpadku začíná dařit. Loni jeho tržby stouply o devět procent na 423 milionů korun

Lindus se rozhodl menšinovým vlastníkům vyplatit částku o něco vyšší, a to 85 haléřů, což protistrana akceptovala. „V tuto chvíli nemáme informace o tom, že by některý z minoritních akcionářů částku zpochybnil a soudně napadl,“ uvedl Babický.

Skupiny PPF a KKCG si tak definitivně rozdělily dědictví po krachu staré sportovci vlastněné Sazky a její sesterské firmy Bestsport provozující vysočanskou halu postavenou v roce 2004. Obě skupiny nejprve v insolvenčním řízení se zkrachovalou Sazkou koupily na podzim 2011 za 3,8 miliardy její loterijní byznys.

Předloni v červnu Kellner prodal poloviční podíl právě Karlu Komárkovi, jehož KKCG je nyní jediným majitelem Sazky. KKCG poté zase prodala poloviční podíl v Lindusu skupině PPF, který vytěsněním menšinových akcionářů získal úplné vlastnictví Bestsportu a haly.

Stejně jako Sazce se přitom i Bestsportu po těžkém období úpadku začíná dařit. Loni jeho tržby stouply o devět procent na 423 milionů korun a přehouply se z předloňské dvoumilionové ztráty do zisku dvanáct milionů.