Projektanty a architekty ničí cenový tlak | E15.cz

Projektanty a architekty ničí cenový tlak

stavebnictví
stavebnictví
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Ředitelé projekčních a inženýrských společností letos kvůli propadu tuzemského stavebnictví očekávají pokles výkonu odvětví asi o pět procent.

Firmy připravující stavební projekty v této situaci často soutěží o zakázky dumpingovými cenami. Vyplývá to ze studie společnosti CEEC Research, kterou dnes představila na konferenci za účasti špiček oboru.

Ředitel CEEC Research Jiří Vacek očekává, že oboru může pomoci jen nový růst zakázek, nebo odchod části firem z trhu. „Bohužel druhá varianta je pravděpodobnější,“ poznamenal šéf firmy, které se dlouhodobě zabývá výzkumem stavebnictví. Podle ředitelky společnosti Stopro Vladimíry Štíchové bude další vývoj kritický hlavně pro malé a střední projektové firmy. Pokles tržeb letos v oboru očekává zhruba polovina společností.

Tlak na cenu vede podle odborníků ke zhoršení kvality odváděné práce. „Objevují se cenové nabídky na zpracování projektů i ve výši pouhých deset až 30 procent doporučené ceny. Za takto nízký honorář ale není reálné odvést solidní práci odpovídající závažnosti úkolu,“ řekl předseda České komory architektů (ČKA) Josef Panna.

Komora architektů proto s Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě požadují, aby stát v tendrech místo nejnižší cenové nabídky zohledňoval takzvanou bezpečnou cenu. „Bezpečná cena projektové dokumentace znamená takovou cenu, která zaručeně přinese kvalitní, neohrožující stavbu či územní plán,“ dodal šéf ČKA.

Studie CEEC Research vychází z rozhovorů s řediteli stovky vybraných firem, které se uskutečnily v červnu a červenci 2012.

Autor: ČTK
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.