Realitní obchod roku. Singapurci ovládli developera z Prahy za 65 miliard | E15.cz

Realitní obchod roku. Singapurci ovládli developera z Prahy za 65 miliard

Daniel Novák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Správce singapurských devizových rezerv GIC koupil v Praze sídlící developerskou společnost P3. Za firmu s portfoliem skladů a průmyslových hal v devíti evropských zemích zaplatil 2,4 miliardy eur. V přepočtu je to kolem 65 miliard korun. V Česku se dosud větší realitní obchod neuskutečnil. Současně je to jedna z největších letošních transakcí s nemovitostmi v Evropě. P3 vlastní například největší tuzemský logistický areál v Praze-Horních Počernicích.

Singapurci koupili developera od severoamerických investičních obrů TPG a Ivanhoe Cambridge. Ti si pořídili P3 před třemi lety. Zatímco tehdy měla firma 1,5 milionu metrů čtverečních skladů, vyrostla mezitím více než dvojnásobně.  

Zhruba třetina z celkové výměry výměry se nachází v tuzemsku. Kromě Horních Počernic má firma haly u velkých dálnic. Nový areál rozvíjí například v Jirnech u D11.     

„Díky ziskovému portfoliu a pozemkům pro další výstavbu věříme, že růst P3 bude pokračovat. Jsme přesvědčeni, že logistický trh v Evropě má dlouhodobý potenciál a těšíme se, že ho budeme s velmi schopným managementem P3 společně rozvíjet,“ uvedl Lee Lok Sun, ředitel investic GIC Real Estate.

 

Transakci usnadnilo, že se P3 nedávno dohodla s mezinárodní skupinou bank na refinancování úvěrů za 1,4 miliardy eur. Společnosti to rozvázalo ruce k dalším investicím.

Majetek singapurského státního fondu GIC převyšuje sto miliard dolarů. Společnost se soustředí na nerizikové dlouhodobé investice. Aktivní je ve čtyřiceti zemích.

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.