Přísun nových bytů na trh se ztenčil | E15.cz

Roste hlad po investičních bytech. Přísun na trh se však v říjnu ztenčil

dnv

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Na pražský trh s novými byty dodali stavitelé za říjen 536 jednotek. Meziročně je to pokles o 28 procent, ukazují data portálu CenovaMapa.org. Současně se prodeje za třetí čtvrtletí snížily meziročně o sedm procent, uvádějí společné statistiky developerů Central Group, Skanska Reality a Trigema. Navzdory výkyvům však stavitelé pokles trhu neočekávají. 

„Říjnová nabídka přinesla byty v podprůměrném množství a s podprůměrnou cenou plochy 105 284 korun za metr čtvereční,“ komentoval analytik CenovaMapa.org František Brož. Průměrná velikost nových bytů dodaných v desátém měsíci na trh převýšila 63 metrů čtverečních. V absolutních cenách stály novostavby uvedené v říjnu do inzerce průměrných 6,7 milionu korun. 

„Naše predikce pro rok 2021 proto počítá s meziročním růstem průměrné ceny bytů o čtyři až pět procent, v nejhorším případě se stagnací cen nového bydlení v hlavním městě. Mohlo by se jen snížit tempo prodeje. I tak by se ale stejně jako dnes pravděpodobně větší část bytů v nových developerských projektech prodala ještě před kolaudací,“ předpovídá Pavel Krumpár, obchodní ředitel developerské společnosti JRD. 

Přetrvávající poptávku po rezidenčních nemovitostech potvrzuje  developer MS Invest u nového projektu 24 rodinných domů v pražských Ďáblicích. „Několik závazných rezervací jsme evidovali dokonce ještě před oficiálním spuštěním projektu,“ uvedl Petr Malík, výkonný ředitel s developerem spřízněné firmy MSI Capital, která na projekt vydala dluhopisy. 

Hlavním motorem poptávky po novostavbách jsou investoři nakupující byty za účelem pronájmu. Například podle developerského holdingu Finep tvoří investoři již více než sedmdesát procent poptávky. 

Investoři se nevyhýbají ani luxusu. Tuto zkušenost udělala například developerská společnost Landia Management v nové vilové čtvrti Zátiší Lysolaje. Cena nejlevnější volné vily v projektu s výhledem na Hradčany převyšuje 22 milionů korun. 

 „Setkali jsme se již s nákupem za účelem dalšího pronájmu. Převážně se jedná o dlouhodobé pronájmy v oblasti diplomacie a zahraničních obchodních zastoupení,“ sdělil Petr Tomášek, výkonný ředitel Landia Management. 

Prudký růst poptávky po investičních bytech potvrzuje agentura Media Buyers, která pro developery vytváří například marketingové strategie. „Důvodů pro nákupy nemovitostí na investici jsou ze strany investorů kombinace finančních přebytků movitých Čechů a nízké úrokové sazby v porovnání s mírou reálné inflace,“ řekl majitel agentury Lukáš Chmela. Roli podle něj sehrálo také uvolnění podmínek pro poskytování hypoték z letošního jara.

Lídr v půjčkách na bydlení Hypoteční banka očekává letošní celkový výkon hypotečního trhu 230 miliard korun. Bude to ještě více než v rekordních letech 2016 a 2017. 

Autor: dnv