Rothschildové měli Vítkovi pomoci s nájezdem na developerskou skupinu Orco, tvrdí obžaloba

Radovan Vítek

Radovan Vítek Zdroj: Profimedia

Kolem českého miliardáře Radovana Vítka a jeho pohádkového zbohatnutí se začínají šířit čím dál zajímavější zvěsti. Nyní přišla agentura Bloomberg s informacemi, že s údajným nepřátelským a tichým převzetím lucemburské developerské společnosti Orco Property Group mu mohla pomoci investiční banka Rothschild & Co, tedy finanční vlajková loď francouzské a anglické větve rodiny Rothschildů. U manhattanského federálního soudu ji z toho obžaloval hedgeový fond Kingstown Capital. Ten měl mít v době údajného podvodu v developerské skupině podstatný podíl.

Kingstown Capital u soudu uvedl, že Vítkovi se díky Rothschildovým penězům podařilo odklonit z Orca nejhodnotnější aktiva a tím ho vytunelovat. Podle obžaloby měl fond kvůli jeho podvodným jednáním přijít o zhruba miliardu dolarů, tedy v přepočtu přes 23 miliard korun.

Kingstown, který podal žalobu už v dubnu, nyní uvedl, že žalované rozšířil o Rothschild & Co poté, co se o inkriminovaném jednání dozvěděl ze tři roky staré zprávy lucemburského finančního regulátora. Ten Vítka a jeho údajného komplice – bývalého generálního ředitele skupiny Orco – Jean-Françoise Otta, prošetřoval mezi lety 2012 až 2016.

„Skupina Rothschild s Vítkem a dalšími spolupracovala na spiknutí, chovala se k nim jako zprostředkovatel,“ uvedl Kingstown v nové obžalobě. „Lucemburský regulátor odhalil jasné důkazy o tajných setkáních a korespondenci mezi Vítkem, Ottem a jejich poradci. Účelem schůzek přitom bylo uzavření nezákonných dohod,“ tvrdí fond.

Lucemburský regulátor (Commission de Surveillance du Secteur Financier) podle agentury Bloomberg zatím nestihl informace potvrdit, nereagovala dosud ani investiční banka Rothschild & Co. Vítek už dříve podezření odmítl.

Finanční šéf CPI David Greenbaum v pondělí řekl, že rozšíření obžaloby je jen pokusem opentlit původní obžalobu. „Žaloba jen hází špagety na zeď a zkouší, co se uchytí, “ řekl Greenbaum. „Snaží se koupit si čas před naším slyšením,“ doplnil.

Společně s investiční skupinou Kingstown Capital Management žaluje Vítka i Investhold někdejších manažerů Mostecké uhelné společnosti Marka Čmejly a Jiřího Diviše. Čmejla s Divišem, kteří se v kauze kolem ovládnutí Orca cítí rovněž podvedeni, po Vítkovi žádají odškodnění ve výši trojnásobku způsobené škody, tedy kolem 70 miliard korun.