Rozhodnuto: dům Karla Čapka koupí za 44 milionů Praha 10 | E15.cz

Rozhodnuto: dům Karla Čapka koupí za 44 milionů Praha 10

Vila bratří Čapků v Praze 10
Vila bratří Čapků v Praze 10
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, čap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Část dvojvily bratří Čapků, kde žil spisovatel Karel Čapek se svou ženou Olgou Scheinpflugovou, nakonec koupí Praha 10. Radnice by za nemovitost a Čapkovu pozůstalost měla zaplatit 43,9 milionu korun. Smlouva s majitelem Karlem Scheinpflugem by mohla být podepsána ještě dnes.

Na jednání vystoupil i ministr kultury v demisi Jiří Balvín, koupi domu podpořil a radnici nabídl odbornou pomoc při plánování budoucnosti vily. Zastupitelé zároveň schválili vznik komise odborníků, kteří se budou zabývat další náplní nemovitosti. Radnice ji chce otevřít veřejnosti. Praha 10 si koupi vily zarezervovala již před několika měsíci.

Minulý týden se objevily informace, že o dům mají zájem zahraniční zájemci. Údajně byli ochotni za vilu zaplatit 55 milionů korun, tedy částku, jakou majitel Karel Scheinpflug na počátku požadoval. Ten se ale podle starosty Bohumila Zoufalíka (Nezávislí) rozhodl prodat nemovitost za méně peněz městské části. „Opravdu děkuji, moc si toho vážím, je to poděkování za několik milionů korun,“ řekl Zoufalík.

Bratři Čapkové si dvojdům na Vinohradech nechali postavit v letech 1923 - 1924 podle návrhu architekta Ladislava Machoně. Po jejich smrti zdědili dům příbuzní.

Praha 10 by se měla stát majitelem domu, přilehlého pozemku i vybavení vily. Získá tak mnoho zajímavých osobních věcí Čapka, jeho knihovnu nebo předměty z cest. Podle Zoufalíka místnosti vypadají, jakoby z nich Čapek právě odešel. V podkroví domu je třeba Čapkova pracovna nebo místnost, kde se scházeli proslulí Pátečníci včetně prezidenta Československa Tomáše Garrigua Masaryka.

Autor: ČTK, čap
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.