Skupina PPF koupila O2 arenu, přeplatila KKCG | E15.cz

Skupina PPF koupila O2 arenu, přeplatila KKCG

Skupina PPF koupila O2 arenu, přeplatila KKCG
O2 arena
• 
ZDROJ: ctk

nos

Investiční skupina PPF, která patří nejbohatšímu Čechovi Petru Kellnerovi, získala pražskou O2 arenu. Nabídla totiž více než skupina KKCG, kterou ovládá další miliardář Karel Komárek. Cenu zúčastněné strany nezveřejnily.

Dosud zhruba 86 procent akcií ve firmě Bestsport Arena, pod niž víceúčelová hala patří, vlastnila PPF napůl s KKCG. Firmy spolu jednaly, kdo získá podíl druhé strany. V srpnu podepsaly dodatek k akcionářské smlouvě, podle které společné podnikání v Bestsport Areně ukončí a hala zůstane jen jedné z nich. Podle tohoto dodatku si obě společnosti měly vyměnit do 31. října obálky s finanční nabídkou na odkoupení podílu toho druhého.

V obálkové metodě nabídla vyšší cenu PPF, obě strany se ale domluvily, že jednání o majetkovém uspořádání v Bestsport Areně budou pokračovat. KKCG ale podle serveru Aktuálně.cz nepřišla s takovou nabídkou, která by PPF přesvědčila. Platí tedy výsledek „rozstřelu“ z konce října.

Cenu PPF ani KKCG nezveřejnily, například podle serveru iDnes.cz ale PPF nabídla 600 milionů korun, zatímco KKCG o 200 milionů méně.

Skupiny PPF a KKCG už dříve společně ovládly zkrachovalou loterijní společnost Sazka, na konci roku 2012 se jejím jediným majitelem stala KKCG. Původní Sazce zlomily vaz právě miliardové náklady na stavbu O2 areny.

Ta byla v roce 2011 oceněna znaleckým posudkem na 1,57 miliardy korun. Loni hala utržila zhruba 400 milionů korun a provozní zisk činil zhruba 100 milionů. Jen v loňském roce koncerty či sportovní utkání v areně navštívilo 600 tisíc lidí.

Výběr událostí kolem stavby a financování pražské O2 areny
Srpen 2001Sazka oznámila svůj úmysl vybudovat v Praze víceúčelovou halu. Firma se tak vložila do dlouhotrvajících sporů o výstavbu zařízení, které Praze chybělo a jehož výstavba byla i závazkem pro pořádání hokejového mistrovství světa.
27. října 2002Položením základního kamene z Řípu začala v pražských Vysočanech výstavba haly, na kterou původně Sazka chtěla dostat státní garanci.
18. února 2003Představenstvo Sazky rozhodlo stavět dál, přestože vládla odmítla státní garanci poskytnout.
27. března 2004Hala, původně nazvaná Sazka Arena (název O2 arena nese od března 2008; letos v říjnu byl kontrakt prodloužen o rok), byla slavnostně otevřena. Její stavba přišla podle loterijní firmy na 7,2 miliardy korun, původní odhady hovořily o asi třetině částky.
Květen 2004Sazka vydala dluhopisy v objemu 175 milionů eur (tehdy asi 5,6 miliardy korun), určených na zaplacení haly. Splatnost byla deset let a úročení zhruba 7,4 procenta.
Duben 2006Akcionáři Sazky souhlasili s výměnou dluhopisů, nová emise měla objem 215 milionů eur (tehdy 6,1 miliardy korun) se splatností 15 let a základní sazbu devět procent. Snížily se tak splátky, ale prodloužením splatnosti a růstem úroků stoupla celková suma z deseti na asi 15 miliard korun.
Prosinec 2010V médiích se objevily informace, že závazky Sazky, která se kvůli splátkám haly dostala do problémů, skupuje od bank podnikatel Radovan Vítek. Sazka také oznámila, že v lednu 2011 zaplatí jen část splátky dluhopisů.
29. března 2011Městský soud v Praze prohlásil úpadek na Sazku. Celkem 2075 věřitelů později žádalo přes 41 miliard, insolvenční správce uznal pohledávky za asi 15 miliard korun.
3. května 2011Městský soud v Praze rozhodl o úpadku firmy Bestsport, která je provozovatelem multifunkční haly O2 areny a jež měla stejné majitele jako Sazka, tedy sportovní svazy.
28. června 2011Schůze věřitelů Bestsportu rozhodla o přípravě plánu na reorganizaci firmy, který navrhli největší držitelé pohledávek, společnosti ze skupin KKCG a PPF.
17. srpna 2011Soud schválil návrh insolvenčního správce prodat Sazku ve výběrovém řízení. Nejvyšší nabídku (3,81 miliardy korun) podaly v září 2011 finanční skupiny PPF a KKCG. Ty také na podzim 2011 Sazku převzaly.
21. listopadu 2011Schůze věřitelů Bestsportu schválila znalecký posudek vypracovaný společností Ernst&Young, která cenu O2 areny stanovila na nejvýše 1,57 miliardy korun.
16. února 2012Reorganizační plán Bestsportu schválilo jeho představenstvo. Pražský městský soud ale návrh v březnu dvakrát kvůli nedostatkům neschválil. Odvolací Vrchní soud v Praze však toto rozhodnutí koncem června změnil.
19. září 2012Věřitelé společnosti Bestsport schválili způsob, jak firmu očistit od dluhů, jehož součástí bylo ovládnutí firmy věřiteli, skupinami PPF a KKCG. V říjnu postup schválil i Městský soud v Praze.
15. října 2012Skupina PPF prodala svůj poloviční podíl v společnosti Sazka skupině KKCG. Ta se tak stala jediným vlastníkem loterijní firmy.
1. listopadu 2012Majitelem a provozovatelem O2 areny se stala nově založená společnost Bestsport Arena, ovládaná skupinami KKCG a PPF.
Srpen 2013PPF a KKCG podepsaly dodatek ke smlouvě firmy Bestsport Arena, podle kterého skončí jejich společné podnikání kolem Sazky i v případě haly. Tu měl získat partner, který druhému nabídne vyšší částku.
31. října 2013Vypršel termín pro předložení nabídek mezi PPF a KKCG.
12. listopadu 2013Novým většinovým vlastníkem haly se stala skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Ta se nedávno dohodla i na odkoupení české pobočky telekomunikační firmy Telefónica, jejíž značku O2 aréna nese.

Autor: nos
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!